5 najczęstszych pytań o opony zimowe – poradnik dla kierowcy
Widzisz, że Twój sąsiad założył już zimówki i zastanawiasz się, czy powinieneś wziąć z niego przykład? A może masz wątpliwości, czy Twoje stare opony dadzą sobie jeszcze radę z grząskim błotem pośniegowym i gołoledzią? Z podobnymi dylematami borykają się kierowcy w całej Polsce – na przestrzeni lat nasz klimat wielokrotnie udowodnił, że nawet w dużych miastach można paść ofiarą opadającego słupka rtęci i trudnych do przewidzenia anomalii. Dlatego tuż przed nadchodzącym sezonem przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, [b]kiedy zakładać opony zimowe[/b] i jak wybrać najlepszy model. A oto 5 najczęstszych pytań, które zadają polscy kierowcy w Internecie.
Kiedy kupić nowe opony?
Zgodnie z prawem możesz jeździsz na oponach, w których głębokość bieżnika wynosi co najmniej 1, 6 mm. Jednak według ekspertów dopuszczalna głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 4 mm, a dla opon letnich – 3 mm. Płytsze rowki znacząco pogarszają właściwości jezdne samochodu, tj. zwiększają podatność na poślizg i wydłużają drogę hamowania. Wytarte opony zimowe nie są w stanie „wgryzać się” w ośnieżoną nawierzchnię, toteż wyjechanie z zaspy czy pokonywanie wzniesień w zimie będzie mocno utrudnione. Ponadto opony nie nadają się do dalszej eksploatacji jeśli fragmenty bieżnika odkleiły się od korpusu, widać wystające druty, powierzchnia uległa zdeformowaniu (np. wybrzuszeniu), przetarciu lub rozcięciu.
Kiedy zakładać opony zimowe?
To pytanie pojawia się najczęściej tuż przed pierwszym listopada. Natomiast według producentów każdy kierowca powinien założyć ogumienie zimowe już wtedy, gdy słupek rtęci spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Kierowcy mają na ten temat nieco inne zdanie – większość odwleka wymianę opon do pierwszych przymrozków z obawy przed nadmiernym ścieraniem miękkiego bieżnika. W takim razie kiedy nadchodzi właściwy moment? Jeśli priorytetem jest dla Ciebie bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi, zmień opony już na początku października – przy okazji unikniesz wówczas długich kolejek i sezonowej podwyżki u wulkanizatora.
Jakie opony na zimę są lepsze: węższe czy szersze?
Jeszcze do niedawna kierowcy byli przekonani, że przez sezonem zimowym należy zakładać możliwie najwęższy (dopuszczony przez producenta) bieżnik. Takie przekonanie wynika z faktu, że wąska opona wywiera większy nacisk na podłoże niż szersza, a tym samym lepiej „wgryza się” w śnieg i przez to umożliwia pokonywanie zasp czy jazdę po nieodśnieżonej drodze. Obecnie eksperci są zdania, że najlepiej stosować [b]opony zimowe[/b] w tym samym rozmiarze co w okresie wiosenno-letnim. Szersze opony lepiej sobie radzą na zakrętach oraz zapewniają krótszą drogę hamowania na mokrej i suchej jezdni. Wziąwszy pod uwagę fakt, że zimy w Polsce są z roku na rok łagodniejsze, a służby drogowe coraz lepiej przygotowane, zmiana rozmiaru ogumienia wydaje się zbędna. W takim razie [b]kiedy zakładać opony zimowe[/b] z węższym bieżnikiem? Otóż takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim u tych kierowców, którzy poruszają się na co dzień trudnymi trasami i narzekają na opieszałość drogowców.
Jakie opony zimowe kupić – nowe czy używane?
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania starszych zimówek, specjaliści są zgodni – lepiej kupić nowe opony z niższej półki cenowej niż używane opony klasy premium. Chodzi o to, że kupujący nigdy nie ma pewności, co do rzeczywistego stanu ogumienia – nawet jeśli bieżnik jest bez zarzutu, to karkas może być w fatalnym stanie. Problem w tym, że „prawie nowe” opony często pochodzą z aut powypadkowych, a co za tym idzie, ich wewnętrzna konstrukcja mogła ulec poważnemu uszkodzeniu. Poza tym, nigdy nie masz pewności, czy opony nie straciły jakości pod wpływem niekorzystnych warunków przechowywania.
Niestety, wielu kierowców nie może sobie pozwolić na zakup świeżo wyprodukowanych zimówek. Powstaje zatem pytanie [b]kiedy zakładać opony zimowe[/b] z drugiej ręki? Otóż najlepiej kupować je z pewnego źródła, na przykład w zaufanym warsztacie lub od bliskiego znajomego. Po drugie, należy dokładnie obejrzeć każdą oponę z zestawu oraz sprawdzać daty produkcji. Przyjmuje się, że [b]opony zimowe[/b] nie powinny być eksploatowane dłużej niż przez sześć sezonów.
Gdzie kupić opony zimowe?
Najtańsze opony znajdziesz oczywiście w sklepach internetowych. Obecnie wielu sprzedawców opiera swoją działalność na modelu dropshippingowym, w którym towar zostaje wysłany do klienta bezpośrednio z hurtowni, a sklep pełni rolę pośrednika w sprzedaży. W rezultacie sprzedawca nie ponosi kosztów związanych z wynajęciem powierzchni magazynowej, dzięki czemu może zaoferować klientom niższe ceny niż sklepy stacjonarne. Natomiast jeśli masz zamiar założyć używane [b]opony zimowe[/b], wówczas lepiej zrezygnować z zakupów internetowych – w tej sytuacji nie masz możliwości obejrzenia ogumienia „na żywo”, a prywatni sprzedawcy nie przyjmują zwrotów. Zdarzają się również osoby nieuczciwe, które sprzedają sparciałe opony ze zużytym bieżnikiem, które kompletnie nie nadają się do dalszej eksploatacji.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |