Uroda, Zdrowie

Co podolog robi z odciskami

Co podolog robi z odciskami – odciski na stopach są częstą dolegliwością osób zgłaszających się do podologa. Stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale wiążą się też z dolegliwościami bólowymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Czym są właściwie odciski?

Odciski są to twarde miejsca na stopach, które tworzą się przez tarcie i trwały punktowy ucisk. Poprzez tarcie wynikające z noszenia niewygodnego obuwia czy też ucisku kości, tkanka skórna wprowadza swój mechanizm obronny. Staje się wówczas twardsza, a powstałe grube miejsce rogowe zamienia się w bolesny odcisk. Odciski od zewnątrz mogą mieć różny kształt: elipsoidalny, podłużny lub okrągły. W dziedzinie podologi wyróżnia się nawet 12 rodzajów odcisków. Często są one niezwykle bolesne. Ból jest wynikiem tego, iż rdzeń w kształcie stożka z czasem wzrasta coraz głębiej w stopę. Zdarza się, że przebija on tkankę miękką i dociera aż do okostnej. Usuwanie odcisku w gabinecie podologicznym wymaga wiele czasu. 

Najczęściej specjalista spotyka się z odciskami twardymi  „Clavus Durus” oraz odciskami w wale paznokciowym „Clavus Sulcus”. Je można usunąć dosyć łatwo. Pacjenci zgłaszają się też dosyć często z odciskami znajdującymi się na śródstopiu. Zmiany te mogą też pojawiać się na innych częściach stopy, w wale paznokciowym czy w rzadkim przypadkach pod płytką paznokcia. Domowe sposoby ich eliminacji okazują się często mało efektywne, a nawet pogarszają stan stóp. Osoba zmagająca się z odciskami na stopach musi pamiętać o właściwej profilaktyce. Bez niej problem ten może się potęgować i przybierać groźniejszą postać. Nieusuwane odciski przesuwają się głębiej, wywołując ból i prowadząc do rozwinięcia się stanów zapalnych.

Przyczyny odcisków na stopach

Główną przyczyną tych zmian skórnych jest długotrwały ucisk na tkanki. Może do niego dochodzić przez noszenie niewygodnego i za ciasnego obuwia. Na pojawienie się odcisków są szczególnie narażone osoby, które zmagają się z płaskostopiem, wadami postawy, modzelami czy deformacjami stóp. Jeśli chodzi o czynniki ryzyka powstawania odcisków na stopach, można wymienić:

  • uprawianie sportu,
  • nieprawidłowy chód,
  • duża masa ciała,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, na przykład w pracy.

W jaki sposób podolog usuwa odciski na stopach?

Co podolog robi z odciskami
Co podolog robi z odciskami

Jedynym bezpiecznym miejscem usuwania odcisków jest gabinet podologiczny. Nie warto próbować samodzielnie pozbyć się tych zmian, gdyż domowe sposoby są najczęściej nieskuteczne, a przy tym szkodliwe dla zdrowia. Aby je usunąć, należy więc udać się do specjalisty od stóp, czyli doświadczonego i dobrze wykwalifikowanego podologa. W celu usunięcia zmiany podolog korzysta z jednorazowych narzędzi. Cała procedura polega na rozpoznaniu rodzaju odciski, po czym usunięciu go przy użyciu dłutka. W następnym etapie miejsce po usunięciu zmiany jest wygładzane przy pomocy frezów oraz kapturków. Następnie podolog smaruje miejsce powstałe po odcisku specjalnym środkiem leczniczym. Na sam koniec zakłada odciążenie, aktywnie wspierające wygojenie opracowanego obszaru.

Pacjent po usunięciu odcisku może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Co ważne, nie odczuwa bólu czy też dyskomfortu. Zabieg przeprowadzany przez profesjonalistę jest zazwyczaj całkowicie bezbolesny. Odcisku udaje się usunąć przeważnie już na pierwszej wizycie w gabinecie podologicznym. Jeżeli jednak pacjent zmaga się z głębokimi i zaawansowanymi zmianami, wówczas może okazać się niezbędne odbycie kilkukrotnych wizyt w gabinecie. Podolog w takiej sytuacji stosuje też specjalne środki złuszczające i opatrunki. Zabieg usuwania bolesnych odcisków wykonuje się często w znieczuleniu miejscowym.

Jak długo trwa terapia? 

Czas trwania terapii uzależniona jest od wielkości, jak i głębokości odcisków. Do usunięcia małej zmiany wystarczy zazwyczaj jeden zabieg. W przypadku rozległych odcisków pacjent musi nastawić się nawet na wielomiesięczną terapię. Chcąc szybko pozbyć się bolesnej zmiany, nie należy czekać na jej rozwój. Warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Następnie wystarczy stosować się do zaleceń podologa co do codziennej pielęgnacji stóp.

Dlaczego nie wolno lekceważyć odcisków?

Odciski na stopach stanowią swego rodzaju stan patologiczny tkanki i może im towarzyszyć także stan zapalny. Wraz z rozwojem tej dolegliwości, rogowaciejący naskórek dociera jeszcze mocniej i głębiej w zdrowe tkanki skóry, przez co może zaostrzać stan zapalny. Co ważne, im dłużej trwa to schorzenie, tym trudniej jest potem usunąć odcisk. Cały proces leczenia wydłuża się. Właśnie z tego względu, najlepiej zacząć szybko działać, aby odzyskać codzienny komfort chodzenia i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków stóp?

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia. Nie może być ono zbyt wąskie czy za ciasne. Powinno mieć też podeszwę, która dobrze amortyzuje podłoże. Inną ważną rzeczą jest to, aby zawsze dobrze osuszać przestrzenie międzypalcowe. Należy też unikać usuwania odcisków czy innych zmian przy użyciu płynów złuszczających i plastrów. O stopy należy dbać codziennie, smarując je odpowiednimi kremami.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański