Usługi

Czym jest lombard Warszawa?

Lombard to dla wielu ostatnia deska ratunku na utrzymanie płynności finansowej. Choć lombardy były bardzo popularne kilkanaście lat temu wciąż utrzymują się na rynku, udzielając wsparcia finansowego pod zastaw. Jak działa ta instytucja? Na czym polega podpisywanie umowy? Co można tam zastawić?

Jak działa lombard Warszawa?

Lombardy są charakterystyczne dla mniejszych miast, gdzie dostęp do instytucji bankowych jest ograniczony lub nie wszyscy chcą z nich korzystać. Samo słowo lombard pochodzi z włoskiego i oznacza bankiera, który udzielał pożyczek w okresie średniowiecza. Profesja utrzymała się aż do XV wieku. W obecnych czasach lombard to instytucja, która udziela wsparcia finansowego (pożyczek) w zamian za zastaw rzeczowy. Po przedstawieniu przedmiotu pracownik wycenia jego wartość, po czym wypłaca pieniądze w ramach umowy pod pożyczkę lombardową. Po upływie określonego w umowie czasu klient może oddać środki pieniężne i odzyskać przedmiot. Jeśli nie- przedmiot zostaje sprzedany. Lombard pobiera prowizję za udzieloną pożyczkę. Aby otrzymać pożyczkę lombardową, wystarczy spełnić proste warunki. Klientami instytucji mogą być przede wszystkim osoby pełnoletnie, dlatego niezbędne jest przedstawienie dowodu osobistego. Poza tym nie ma innych wymogów. Z tego powodu lombard wybierany jest często przez klientów, którzy nie posiadają wiarygodności ani zdolności kredytowej, które nie są tutaj sprawdzane. Pożyczka udzielana w lombardzie nie jest notowana w żadnych rejestrach dłużników. W niektórych instytucjach tego typu istnieje możliwość użytkowania przedmiotu w czasie, gdy obejmuje go umowa pożyczkowa. Oprócz oferty stacjonarnej funkcjonują także lombardy online. 

Lombard Warszawa – co można zastawić?

Czym jest lombard Warszawa?W lombardzie można zastawić niemal wszystko. Znajdują się tam przedmioty, które mają wartość i nie są kradzione. Podstawową zasadą, jaką kieruje się każdy lombard, jest to, czy przedmiot będzie można sprzedać w razie niespłacenia pożyczki. W związku z tym najchętniej przyjmowane są przedmioty, na które jest popyt. Można zatem zwrócić uwagę na informacje w lombardach takie jak: skup rowerów czy skup telefonów/gms. Ponadto można tam sprzedać: komputery i laptopy, tablety, sprzęt RTV (telewizory, konsole), sprzęt AGD (pralki, lodówki, zmywarki), biżuterię, unikatowe i wartościowe pamiątki rodzinne, monety, antyki, sprzęt sportowy. Niektóre lombardy decydują się nawet na udzielanie pożyczki pod zastaw samochodu. Sprzedaż artykułów wielkogabarytowych jest jednak stosunkowo rzadka. W przypadku przedmiotów o dużej wartości, lombard może zażądać przedstawienia dowodu zakupu, by uniknąć oskarżenia o paserstwo. 

Lombard Warszawa a kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy udzielany jest pod zastaw jako forma zabezpieczenia. Klient nie może uzyskać pożyczki, jeśli nie przedstawi wartościowego przedmiotu. Najczęściej przedmiot przechowywany jest w lombardzie, aż do momentu uregulowania pożyczki. W umowie określona jest jej wartość, wyceniona na podstawie wartości przedmiotu. Właściciel wypłaca klientowi pieniądze do ręki. W razie niespłacenia pożyczki w terminie, przedmiot staje się własnością lombardu. Kwota, na którą udzielana jest pożyczka, jest bardzo różna. Zwykle jednak jest niższa niż wartość przedmiotu wskazana przez klienta przedmiotu lub rzeczoznawcę. Najczęściej lombard podaje kwotę nie większą niż 30-60% oszacowanej kwoty. W związku z tym klient, który szacuje, że otrzyma za zastawiony telefon 800 złotych, może liczyć w rzeczywistości na 500 złotych. Zaniżając cenę przedmiotu, właściciel wiele zyskuje. W razie niespłacenia pożyczki przez klienta, może go sprzedać, dzięki czemu pozostała część szacowanej kwoty stanowi czysty zysk właściciela (w tym przypadku 300 złotych).

Kredyt lombardowy ma określony czas trwania, który zajmuje zwykle od 1 do 30 dni. Czasami możliwa jest pożyczka długoterminowa z okresem spłaty, który wynosi kilka miesięcy. W wartość pożyczki lombardowej wliczona jest prowizja – minimum 10 złotych od przedmiotu. W rzeczywistości jednak każdy lombard ustala własną stawkę i dopasowuje ją do czasu kredytowania, jak i wartości przedmiotu. Wartość prowizji wzrasta wraz z wydłużonym okresem spłaty i wartością zastawu. Aby wydłużyć okres spłaty, można wnieść dodatkową opłatę.

Lombard Warszawa – umowa zastawu

Umowa zastawu jest zabezpieczeniem interesów dla obu stron. Dzięki niej klient zyskuje pewność, że po spłacie pożyczki może odzyskać przedmiot, a w przeciwnym razie- właściciel lombardu ma prawo odsprzedać zastawioną rzecz. Aby umowa została sporządzona zgodnie z prawem powinna zawierać: dane osobowe klienta, rodzaj zastawu i dokładny opis przedmiotu (wraz z jego wartością), wartość pożyczki, termin spłaty oraz opłaty związane z udzielaniem pożyczki. Umowę powinien podpisać właściciel lombardu, jak i pożyczkobiorca.

Jeśli chodzi o lombard Warszawa jest miastem, gdzie istnieje wiele instytucji tego typu, zwłaszcza w mniejszych i biedniejszych dzielnicach. Przed rozpoczęciem współpracy, warto poznać podstawowe zasady jej funkcjonowania i warunki finansowania umowy.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański