Hobby

Drony – nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne

Drony – nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne. Jeszcze kilka lat temu dron był synonimem luksusu na który mogło sobie pozwolić niewiele osób- koszt takiej zabawki był całkiem spory. Obecnie na małe drony może pozwolić sobie każdy, któremu taka mała zabawka się zamarzy – najtańsze drony można kupić już kilkaset złotych. 

Czym są drony?

Popularny dron to statek powietrzny, który nie potrzebuje podczas lotu załogi na pokładzie. Drony mogą być nie tylko sterowane zdalnie, lecz także automatycznie. Bezzałogowe statki powietrzne są coraz  bardziej popularne wśród osób prywatnych, jednak posiadają bardzo szerokie zastosowanie w siłach zbrojnych np.: do obserwacji. 

Jakie są rodzaje dronów?

Drony mogą zostać podzielone na wiele różnych kategorii. Jedną z podstawowych kategorii jest stopień zaawansowania oraz przeznaczenia- duży wpływ na cenę ma rodzaj dronu. W zależności od stopnia zaawansowania można wyróżnić modele:

  • amatorskie – najbardziej proste, jedne z tańszych na rynku. Nie nadają się do żadnych konkretnych zadań, są dobre dla osób rozpoczynających przygodę z dronem.
  • półprofesjonalne – są droższe od amatorskich jednak posiadają dużo większe możliwości. Bardzo często posiadają wbudowaną kamerę oraz są mniej podatne na czynniki zewnętrzne. Ten rodzaj dronów jest idealnym rozwiązaniem dla fotografów – można na nich umieścić bez problemu większość aparatów fotograficznych.
  • profesjonalne – są najbardziej zaawansowane technologicznie przez są niestety dużo droższe. 

Drony mogą zostać podzielone ze względu na ich budowę, wyróżnia się kilka rodzajów dronów:

  • latające
  • płatowce
  • jeżdżące bądź skaczące
  • pływające

Kupując dron na co warto zwrócić uwagę?

 Podczas zakupu drona warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Parametry jakie warto wziąć pod uwagę podczas zakupu drona to:

  • zasięg – czyli odległość na jaką może oddalić się dron od pilota, który jest trzymany w ręku kontrolera. Najtańsze modele dronów mogą oddalić się tylko od pilota na 30-50 metrów, a drony profesjonalne nawet o 8 km.
  • czas pracy – w zależności od posiadanego akumulatora dron może latać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Niestety konieczność ciągłej wymiany baterii bądź ładowania akumulatorów nie jest niczym przyjemnym.
  • sposób sterowania dronu – najczęściej drony wyposażone są w kontrolery; niektóre modele dronów współpracują z aplikacjami mobilnymi w smartfonach
  • kamera – nawet najtańsze drony wyposażone są w kamerę do nagrywania krótkich wideo bądź robienia zdjęć. Niestety najtańsze modele dronów nie robią zdjęć zbyt wysokiej jakośći.
  • maksymalny udźwig jest to ważny parametr szczególnie ważny w  profesjonalnych dronach.
  • moduł GPS – pozwala nie tylko łatwo zlokalizować urządzenie, lecz także pokazać dane geograficzne gdzie zostało zrobione zdjęcie bądź film
  • obudowa i jakość wykonania – przed zakupem warto zawsze sprawdzić opinie użytkowników, którzy mieli okazję skorzystać z danego modelu drona. Coraz częściej producenci dodają zapasowe śmigła- najczęściej ulegają uszkodzeniu. 

Drony w polskim prawie

Drony - nowoczesne bezzałogowe statki powietrznePolskie prawo kojarzy się często z zacofaniem, wręcz z komunizmem, jednak w przypadku dronów polskie prawo jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Początkiem 2019 weszły nowe przepisy, który bardzo precyzyjnie regulują loty dronów w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku operatora. W chwili obecnej można latać dronem o całkowitej masie do 25kg bez specjalnego zezwolenia w celach rekreacyjnych bądź sportowych. Brak pozwolenia dotyczy również dronów z pełnym wyposażeniem czyli kamerą bądź aparatem. Należy pamiętać, iż dron w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej musi latać w zasięgu wzroku sterującego. Wg prawa jest całkowity zakaz latania w pobliżu oraz nad lotniskami. Zakazane są również loty dronów na wysokości powyżej 150 metrów.
Jeśli dron ma zostać wykorzystany do użytku komercyjnego, wtedy właściciela drona musi posiadać świadectwo kwalifikacji UAVO- należy zdać egzamin, przejść badanie lekarskie oraz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Czy drony mogą pomóc w walce z COVID-19?

Początkiem kwietnia został po raz pierwszy został użyty dron do transportu próbki do badań na obecność COVID-19. Użycie dronów do transportu medycznego próbek nie tylko przyspieszy ich transport lecz będzie on bardziej bezpieczny. Urząd Lotnictwa Cywilnego wykazał, iż polska branża dronowa jest gotowa do realizacji nowoczesnych usług m.in. transportu medycznego. Naturalnie pierwszy testowy lot z próbkami do badania został wykonany w Warszawie. Trasa lotu drona została nie tylko dokładnie sprawdzona, lecz także przeanalizowana.
Polacy jako pierwsi w Europie posiadają system PANSA UTM, który umożliwia nie tylko pełne zarządzanie dronami w przestrzeni powietrznej, lecz także na uruchomienie np.: usług transportowych z użyciem dronów. PANSA UTM pozwala również na separacje dronów w przestrzeni powietrznej od tradycyjnego ruchu lotniczego. 

Urząd Lotnictwa Cywilnego oświadczył, iż system PANSA UTM do zarządzania dronami może zostać wkrótce zintegrowany z numerem 112 czy państwowymi rejestrami. Naturalnie drony profesjonalne są jedynymi w których może być zamontowany ten system. 

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański