Zdrowie

Jak dbać o dobre relacje z osobą starszą

Jak dbać o dobre relacje z osobą starszą. Decydując się na samodzielną opiekę nad rodzicami trzeba liczyć się z różnymi sytuacjami. Osoby starsze zwykle cierpią na choroby, które sprawiają, że ich aktywność jest inna, zarówno pod względem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Rozwijają się u nich różne zaburzenia psychiczne (demencja, choroba Alzheimera, depresja), które wpływają na ich zachowanie. Na pewno wielu opiekunów zauważyło, że gorzej jest rozmawiać ze starszą osobą niż z rówieśnikiem. Niektórym trudno jest zrozumieć osoby starsze, co pogarsza relacje, a przecież trzeba je pielęgnować, aby później nie żałować.

Jak dbać o dobre relacje z osobą starszą?

Znacząca różnica wieku i związana z tym percepcja świata są z pewnością przyczyną pogarszania się relacji z osobami starszymi. Nie każdy młody człowiek chce lub potrafi zrozumieć, że starsi ludzie postępują i myślą inaczej. Młodsi ludzie, zaganiani zgiełkiem dzisiejszego świata, żyją szybko, zajmują się wieloma sprawami jednocześnie, bo muszą, bo mają za mało czasu. Ze względu na towarzyszący stres często wpadają w złość na starych rodziców, ponieważ robią wszystko wolniej.
Wymagają od nich czegoś, czego nie można oczekiwać w ich wieku. Nie trzeba, więc patrzeć na osoby starsze jak na siebie, bo nigdy nie uda się osiągnąć kompromisu. Jeżeli osoby starsze mieszkają same, a dzieci i wnuki chcą dbać o dobre relacje z nimi, trzeba ich odwiedzać, rozmawiać, chodzić na wspólne spacery. Nie wolno skupiać się tylko na zrobieniu zakupów, czy krótkiej rozmowie przez telefon.

Spędzanie razem więcej czasu to najlepszy krok w stronę dobrych relacji z osobami starszymi
Większość ludzi w kwiecie wieku, każdego dnia ciężko pracuje. W efekcie rzadko poświęcają swój wolny czas bliskim i osobom starszym, co z kolei nie sprzyja poprawie relacji z nimi. Warto zastanowić się nad planami na cały dzień i znaleźć trochę wolnego czasu dla starszych rodziców. Wypowiedzi psychologów dowodzą, że osoby starsze najbardziej potrzebują kontaktu osobistego i poświęcenia im uwagi, potrzymania za rękę. Ale trzeba starać się unikać krótkich, wymuszonych spotkań typu – mamo, tato – jak się macie? Trzeba sprawić, aby czas spędzony z nimi był interesujący i wyjątkowy, a na pewno seniorzy to docenią.

Nie udawać, że się słucha, ale po prostu słuchać

Starsi ludzie spędzają dużo czasu w samotności, ponieważ nie można powiedzieć, że telewizja w jakikolwiek sposób zastępuje komunikację międzyludzką. Dlatego powszechne staje się, że starsi ludzie nie mają, z kim porozmawiać o programie czy filmie, który obejrzeli. Dlatego członkowie rodziny nawet, jeśli nie są zainteresowani tym, co wydarzyło się w serialu, powinni być cierpliwi i słuchać. Trzeba pamiętać, o tym, że starsi ludzie chcą najpierw uwagi, chcą dzielić się z kimś tym, co widzą i słyszą każdego dnia, a często nie mają nikogo.

Odwiedzanie starszej osoby, spędzanie z nią czasu to okazanie jej zainteresowania. Przecież nie trudno zapytać o zdrowie, co tam słychać u sąsiadów, jakie plany mają na kolejne dni itd. Trzeba okazywać zaciekawienie tym, co mówi senior, będzie to miłym gestem i okazaniem swojej troski. Pamiętanie o Dniu Matki i Dniu ojca to świetna okazja, aby pokazać im, jak bardzo są kochani. Te dni warto spędzić z rodziną. Wtedy bliska osoba otrzyma zaspokojenie swoich potrzeb psychicznych, będzie można cieszyć się że, udało się zapewnić jej dobrą opiekę.

Jak nie urazić osoby starszej?

Choć może nam się to wydawać złe lub nie do przyjęcia, zdarza się, że w przypływie złości rzucamy starszym osobom kilka nieprzyjemnych słów.Takie przykre słowa niestety pozostają w pamięci i mogą przyczynić się do spadku u osoby starszej poczucia własnej wartości. Należy pamiętać, że starsi ludzie często czują się zbędni, niepotrzebni i nie trzeba wzmacniać ich poczucia niskiej samooceny. Czasami lepiej wyjść i nie dokończyć zdania, niż żałować, że powiedziało się coś złego. Dotyczy to relacji z rodzicami, którzy mieszkają sami, z rodziną i przebywają w domu opieki.

Jakość życia osób starszych w dużej mierze zależy od zdolności innych osób do komunikowania się z nimi, od znajomości cech opieki, a także od umiejętności udzielenia osobie starszej wsparcia psychicznego. Pomocy w organizacji aktywnego wypoczynku, pracy, racjonalności żywienia i wyposażenie domu zgodnie z jej potrzebami.

O czym trzeba pamiętać budując dobre relacje z osobami starszymi?

Osoby niosące pomoc osobom starszym powinny pamiętać, że droga życiowa każdego człowieka jest wyjątkowa, a jego przeszłość zasługuje na szacunek. Nie sposób nie przypomnieć sobie słów wybitnego naukowca, który napisał – starzy ludzie żyją dłużej tam, gdzie są szanowani, gdzie czują się lepiej, gdzie, jak im się wydaje, są bardziej przydatni dzięki ich radom.
Prawidłowa komunikacja z osobami starszymi opiera się na trzech filarach – miłości, szacunku i aktywnej opiece. Aktywna opieka jest wtedy, gdy nie tylko biegamy do babci, ale zwracamy na nią uwagę, poświęcamy czas i energię. Każde wspólne działanie jest przejawem aktywnej miłości i troski.Trzeba pomóc dziadkom iść do sklepu, nauczyć obsługi bankomatu czy usług internetowych.
Dzieci w taki czy inny sposób przyjmują postawę dorosłych wobec życia. Jeśli my sami marginalizujemy starość, unikamy i stronimy od starszych, to dzieci będą je traktować w ten sam sposób. Najpopularniejszym stereotypem jest to, że wiek jest wyrokiem, a osoba starsza przestaje być sobą, traci osobowość, nie ma pragnień i praw. Dorośli często przekazują takie myśli, a potem zastanawiają się, skąd się biorą u dzieci.

Jeżeli senior mieszka w domu opieki, trzeba mu poświęcać tyle samo uwagi, jakby mieszkał w swoim domu. Odwiedziny, wspólne rozmowy, słuchanie tego, co ma do powiedzenia i opowiadanie o tym, co dzieje się w rodzinie jest niesłychanie ważne. Jeżeli starsza osoba nie będzie czuła się porzucona, niepotrzebna, relacje z nią staną się dobre, ale cały czas ich płomień trzeba podsycać, aby nigdy nie zgasł.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański