Jak otworzyć kasetę rolety zewnętrznej
Jak otworzyć kasetę rolety zewnętrznej. Rolety zewnętrzne posiadają wiele niekwestionowanych atutów, coraz częściej są traktowane po prostu jak jeden z elementów wykończenia domu. Warto także zamontować rolety na oknach dachowych. Skutecznie chronią one przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, zwłaszcza latem. Dzięki zastosowaniu udogodnień technologicznych rolety zewnętrzne są zazwyczaj sterowane zdalnie i zasilane elektrycznie bądź solarnie.
Rodzaje rolet zewnętrznych i sposób zamontowania
Rolety zewnętrzne różnią się między sobą głównie sposobem montażu, jeśli są planowane na etapie planowania budynku, można dobrać taki sposób montażu, że są prawie niewidoczne. Standardowe rolety natynkowe można zamontować w dowolnym momencie, są dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków, którzy nie mogą sobie pozwolić na dowolną ingerencję w konstrukcję budynku. W takim wypadku nad oknem jest widoczna wyraźnie skrzynka rolety, ale jej kolor można dobrać harmonijnie do elewacji budynku, wówczas staje się niewidoczna.
Rolety zewnętrzne nadstawne montuje się natomiast bezpośrednio do nieobsadzonego jeszcze okna i wstawia we wnękę, montaż do ramy okiennej sprawia, że tworzą razem z oknem jednolitą, spójną całość.
Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych związany jest ze skuciem zewnętrznej warstwy elewacji, dzięki temu skrzynka z roletą jest zupełnie niewidoczna, ukryta w elewacji budynku. Tak zamontowane rolety zewnętrzne sprawiają, że po podniesieniu są zupełnie niewidoczne, co dla wyglądu całości okna jest dużym walorem estetycznym.
Rolety zewnętrzne-montaż w nadprożu okna, odbywa się to na etapie wznoszenia budynku. Rolety nadprożowe posiadają twardy stelaż ze zbrojeniem, wszystkie części są całkowicie zakryte, po podniesieniu natomiast chowane są całkowicie w ścianie budynku.
Obsługa rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne są zaporą dla naszych okien, osłaniają je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych jak śnieg, deszcz i wiatr. Należy pamiętać, że kiedy wieje wyjątkowo silny wiatr żaluzje zewnętrzne powinny być zwinięte i całkowicie schowane w kasecie albo całkowicie zamknięte, w żadnym wypadku nie powinny być częściowo otwarte, ponieważ porywisty wiatr może powyginać i uszkodzić trwale pancerz rolety.
Żaluzje fasadowe nie powinny być też opuszczane, jeśli pod prowadnicami nie ma stałej podpory, jak parapet czy posadzka. Opuszczanie żaluzji zewnętrznych może sprawić, że pancerze wysuną się z prowadnic i może dojść do uszkodzenia całej konstrukcji. Powierzchnię przed opuszczeniem rolet trzeba sprawdzić pod kątem tego, czy nie zalega na niej jakiś śnieg lub zbędne przeszkody, powinna być dokładnie oczyszczona, aby żaluzje fasadowe równo się opuszczały.
Szczególną uwagę na sposób opuszczania rolet zewnętrznych należy zwrócić zimą, wówczas bowiem dochodzi do różnego rodzaju oblodzeń na styku żaluzji ze ścianą. Często do oblodzeń dochodzi w sytuacji, kiedy temperatura oscyluje w okolicach zera stopni C, ponieważ padający deszcz przy lekkim plusie szybko zamarza, kiedy temperatura spada poniżej zera. Dla bezpieczeństwa rolet zewnętrznych należy najpierw sprawdzić, czy nie przymarzły i usunąć śnieg i mróz. Jeśli dojdzie do przymarznięcia końcowej listwy do podłoża, nie wolno jej podnosić. Jeśli jest obsługiwana za pomocą silnika elektrycznego, może dojść do jego przeciążenia i uszkodzenia. Mokre żaluzje zewnętrzne mogą być zwinięte do skrzynki, a jeśli temperatura spadnie poniżej zera, zamarzają i wówczas nie będą się opuszczać. W takiej sytuacji nie wolno opuszczać ich na siłę, Jeśli podczas obsługi oblodzonej rolety zimą wydobywają się niepokojące dźwięki, trzeba od razu przerwać czynność opuszczania rolet zewnętrznych. W czasie zimy należy też uważać, aby nie zostawiać rozszczelnienia rolet, nie powinno być żadnych prześwitów, ponieważ gromadząca się i zamarzająca woda może prowadzić do trwałego uszkodzenia pancerza i rolety.
Elewacja zewnętrzna a dostęp do kasety rolety zewnętrznej
W sytuacji, kiedy zaistnieje potrzeba otwarcia kasety zewnętrznej, należy pamiętać, że od spodu znajduje się klapa serwisowa, która jest zamknięta poprzez tzw. zakliknięcie, aby ją otworzyć, wystarczy dobrze pociągnąć klapę do dołu. Przy maskowaniu skrzynki rolet zewnętrznych trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby zostawić dostęp do klapy serwisowej, ponieważ rolety są używane codziennie i zawsze może zaistnieć jakiś problem w ich użytkowaniu i konieczność otwarcia kasety. Jeśli nie będzie dostępu do klapy otwierającej kasetę, serwis może odmówić udzielenia pomocy, a naprawa może wiązać się z kosztownym uszkodzeniem elewacji budynku. Rolety zewnętrzne czy też rolety antywłamaniowe powinny mieć prowadnice zamontowane w taki sposób, aby był do nich dostęp. Występują one w różnych kolorach, dlatego mogą dobrze harmonizować z elewacją budynku. Zabudowanie prowadnic związane jest także z zakryciem tynkiem elewacyjnym części kasety. Maksymalna odległość, na którą może zachodzić zewnętrzna elewacja na prowadnice, powinna wynosić 20 mm. Odpowiednie otynkowanie umożliwia swobodny dostęp i otwarcie skrzynki rolety zewnętrznej bez konieczności uszkodzenia elewacji.