Motoryzacja

Jak prawidłowo dobierać części samochodowe do naszego auta?

Jak prawidłowo dobierać części samochodowe do naszego auta? Należy przede wszystkim zdecydować, czy wolimy nowe części samochodowe, czy zadowolą nas części używane. To drugie rozwiązanie jest z pewnością tańsze. Nie mamy jednak pewności co do stanu i jakości wykonania kupowanych części samochodowych. Zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do jej awarii w trakcie jazdy. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wypadku drogowego. Z pewnością konieczna będzie naprawa auta. Nawet części, które na pierwszy rzut oka wydają się być w dobrym stanie, mogą zbliżać się do końca swojej żywotności. Proces eksploatacji często pozostawia uszkodzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Trudno również zawczasu rozpoznać zmęczenie materiału. Wszystko to sprawia, że inwestycja w używane części samochodowe jest obarczona sporym ryzykiem. O wiele lepszy rozwiązaniem jest nowych części prosto z fabryki.

Kiedy kupno używanych części samochodowych ma sens?

Taka opcja jest warta rozważenia w przypadku posiadania kilkuletniego auta. Wtedy zakup nowych części jest bardzo kosztowny. Doskonałym przykładem jest silnik – w skrajnych przypadkach nowy egzemplarz może kosztować nawet powyżej 100 tys. zł. W takiej sytuacji lepiej kupić używany egzemplarz i następnie zapłacić za jego remont. W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jednakże w przypadku nowych aut, lepiej jest ograniczyć się do używania wyłącznie nowych części. Warto przy tym pamiętać, że nowe części samochodowe możemy podzielić na oryginalne produkty i tańsze zamienniki. Kupno tych drugich wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie mamy pewności, że ich producenci przestrzegali wszystkich norm w trakcie procesu produkcji. Takie części samochodowe mogą w każdym momencie zacząć szwankować w trakcie eksploatacji.

W jakim miejscu znajdziemy wysokiej jakości części do samochodów?

Jak prawidłowo dobierać części samochodowe do naszego auta?Z reguły kupno nowych części samochodowych pozostaje najlepszą opcją dla osób, którym zależy na bezpiecznej i komfortowej jeździe. Taki zakup pozwala uniknąć konieczności kosztownych napraw w przyszłości. Dzięki gwarancji producenta mamy pewność, że dany produkt spełnia wszelkie wymogi techniczne. Co więcej, cena nowych części samochodowych nie zawsze przewyższa koszt nabycia używanych części. Wystarczy wiedzieć gdzie szukać dobrych okazji. Szczególnie pomocne są w tym fora internetowe, gdzie użytkownicy wymieniają się poradami odnośnie do dobrych miejsc do kupna części samochodowych. Sklepy internetowe zazwyczaj oferują korzystniejsze ceny niż tradycyjne sklepy stacjonarne. Oprócz tego należy w miarę możliwości korzystać z promocji, rabatów oraz wyprzedaży. Takie okazje pozwalają nam kupić oryginalne części wysokiej jakości w stosunkowo niskiej cenie. Używanie wyłącznie oryginalnych części samochodowych jest wskazane, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy i ograniczyć niepotrzebne wydatki na późniejsze naprawy. Autoryzowane serwisy obsługi oferują wysokiej jakości części, ale ceny w takich miejscach są bardzo wysokie.

O czym pamiętać podczas wybierania kompletu opon?

Opony należą do najintensywniej eksploatowanych części samochodowych. Z uwagi na ich charakterystykę, zalecane jest regularne wymienianie opon na komplet właściwy dla danego sezonu. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować sobie bezpieczną jazdę. Zanim kupimy nowe części samochodowe, musimy zaznajomić się z danymi technicznymi. W przypadku opon istotny jest nie tylko rodzaj ogumienia, ale także rozmiary felg. Informacje dotyczące rozmiarów opon znajdziemy w kilku miejscach. Pierwszym miejscem, które należy sprawdzić, są zalecenia producenta danego pojazdu. Oprócz tego mogą przydać się aktualne tabele rozmiarów. W ostateczności wystarczy sprawdzić informacje znajdująca się na używanym ogumieniu. Z boku każdego koła samochodowego znajdziemy ciąg znaków. Składają się na niego kluczowe informacje dotyczące tych części samochodowych. Kupując używane auto, warto sprawdzić przed zakupem stan ogumienia. Nie tylko ich rozmiar, ale także indeks prędkości musi być w pełni zgodny z danymi homologowanymi przez producenta danego modelu.

Metoda czytania ciągów znaków umieszczanych na oponach

Taka umiejętność pozwoli w szybki sposób zweryfikować, czy kupiliśmy właściwe części samochodowe. Pierwsze trzy cyfry wyrażają szerokość opony w milimetrach. Następne dwie odnoszą się do wysokości profilu opony. Wartość ta wyrażana jest w procentach i stanowi stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. W przypadku opony oznaczonej ciągiem cyfr 200/50 R20 80T szerokość opony wynosi 200 mm, a wysokość profilu 100 mm. Pierwsza litera w ciągu znaków nawiązuje do typu budowy opony. W tym przypadku R oznacza konstrukcję radialną. Kolejne dwie cyfry sygnalizują średnice koła samochodu i podawane są w calach. Ostatnia liczba to wartość indeksu nośności, a ostatnia litera to klasa indeksu prędkości. Jeżeli jednak słabo orientujemy się w tych danych, najlepiej sprawdzić instrukcję pojazdu. W rozdziale ze specyfikacją techniczną powinna być wzmianka na temat właściwego rozmiaru ogumienia. Dokument ten jest bardzo przydatny podczas wymieniania rozmaitych części samochodowych.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański