Uroda, Zdrowie

Jak usuwać skórki przy paznokciu?

Jak usuwać skórki przy paznokciu? Gabinet podologiczny jest miejscem, w którym pacjent może wyleczyć dolegliwości i niedoskonałości zlokalizowane na stopach. Jest to również miejsce, w którym specjalista może wykonać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, jak chociażby podstawowy zabieg podologiczny. Podolog bardzo często zajmuje się także skracaniem i opracowywaniem zarówno paznokci u nóg, jak i skórek. Opracowywanie i usuwanie skórek to czynność często pomijana lub wykonywana w sposób nieprawidłowy. Jak więc odpowiednio usuwać skórki przy paznokciu?

Usuwanie skórek przy paznokciach – najważniejsze informacje

sklep 24 podologiczny
sklep 24 podologiczny

Charakterystyczne skórki przy paznokciach – zarówno tych u rąk, jak i u nóg – powstają z warstw martwego naskórka. Obumarłe fragmenty skóry charakteryzują się ponadprzeciętną twardością i suchością. Zdarza się także, że pozostawione same sobie nadmiernie przyrastają i pękają, co negatywnie wpływa na estetykę paznokci i całych stóp czy dłoni. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne odsuwanie lub wycinanie skórek, jak również ich odpowiednia pielęgnacja. 

Wiemy już, że skórki przy paznokciu warto regularnie pielęgnować i wycinać. To, co także należy wyraźnie zaznaczyć, to fakt, że kluczowa jest w tym wypadku również odpowiednia metoda ich wycinania oraz właściwy sposób pielęgnacji. Wycinanie skórek z niedostateczną precyzją czy przy użyciu nieodpowiednich akcesoriów może bowiem prowadzić do wielu nieprzyjemnych, a nawet poważnych i zagrażających zdrowiu konsekwencji. Wystarczy bowiem drobna rana przy paznokciu u nogi, aby stworzyć ewentualnym zakażeniom, bakteriom, wirusom czy grzybom otwartą ścieżkę do organizmu. Najdrobniejsze nawet skaleczenie na stopie nierzadko goi się bowiem zdecydowanie dłużej i trudniej niż taka sama rana chociażby na dłoni czy innej mniej narażonej na zabrudzenia i eksploatację części ciała. Trudno gojąca się rana to z kolei prosta droga do dalszych zakażeń i zdecydowanego obniżenia się komfortu codziennego funkcjonowania. 

Ogromnym zagrożeniem i dużą nieodpowiedzialnością w przypadku przycinania skórek jest także używanie niedostatecznie naostrzonych, niewyjałowionych lub pożyczonych akcesoriów. Wykorzystywanie czyichś cążków czy radełka może stanowić duże ryzyko zakażenia niebezpiecznymi bakteriami, wirusami i grzybami. 

Czym nie wycinać skórek przy paznokciu?

Aby uniknąć niebezpieczeństwa w postaci zakażenia wirusami, bakteriami czy grzybami, jak również nieprzyjemnego, bolesnego skaleczenia, do wycinania skórek warto używać wyłącznie wysokiej jakości akcesoriów. Powinny to być narzędzia przeznaczone do tej właśnie czynności. Unikajmy usuwania skórek przy pomocy tanich, słabej jakości radełek, dostępnych w supermarketach czy drogeriach. Niewskazane jest także wycinanie ich przy pomocy stępionych lub nieprzystosowanych do usuwania skórek nożyczek. Osoby niedoświadczone, nieposiadające dostatecznej wprawy, nie powinny również posługiwać się profesjonalnymi cążkami. Nieodpowiednie wykorzystywanie tego rodzaju narzędzi może przynieść niepożądane efekty w postaci zbyt inwazyjnego wycięcia, przerwania ciągłości naskórka i bolesnych ran, a w efekcie także wspomnianych już wyżej zakażeń. 

Jak prawidłowo usuwać skórki przy paznokciu?

W jaki sposób i czym usuwać skórki przy paznokciach, aby mieć pewność, że będzie to w pełni bezpieczne i efektywne? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty. Podolog w swoim gabinecie bez najmniejszego trudu usunie narastające na płytkę paznokciową skórki, co więcej zrobi to pewnie, bezpiecznie i bezboleśnie. Specjalista do usuwania skórek używa jednego z trzech najczęściej wybieranych narzędzi lub sprzętów. Są to:

Jak usuwać skórki przy paznokciu?
Jak usuwać skórki przy paznokciu?

Usuwanie skórek przy pomocy cążków to metoda chętnie wybierana przez specjalistów, szybka, ale i wymagająca sporej precyzji oraz wprawy. Podolog musi bowiem wsunąć pod warstwę skórki jedno z ostrzy cążków, aby skutecznie ją wyciąć. Kluczowe jest przy tym wyczucie odpowiedniej głębokości ruchu, ale także pewne posługiwanie się narzędziem. Cążki do skórek muszą być odpowiednio naostrzone i jałowe, aby mogły być w rękach specjalisty narzędziem w pełni bezpiecznym i efektywnym. 

Drugą metodą usuwania skórek jest wycinanie ich przy pomocy specjalnych nożyczek. W tym wypadku proces przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku pracy z cążkami. Kluczowa jest tu zarówno precyzja działania, jak i klasa używanego narzędzia. Nożyczki również muszą być odpowiednio naostrzone, aby dokładnie przycinały skórki, zamiast miażdżyć je i urywać. 

Ostatnim ze sposobów na skuteczne i bezpieczne dla pacjenta wycinanie skórek jest metoda oparta na użyciu profesjonalnej, podologicznej frezarki. W tym przypadku kluczową kwestią jest odpowiednie dopasowanie jej końcówki, czyli frezu. Usuwanie skórek to precyzyjna czynność, wymagająca użycia niewielkich rozmiarów, wąskiego frezu. Czynność również wymaga od podologa dużej precyzji działania, jednakże jest to jedyna metoda, w której nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie paznokci i wycinanej warstwy naskórka.