Jakie wino do kaczki?
Kaczka nieczęsto gości na naszych polskich stołach, więc często nie wiemy, co z nią podawać. Tyczy się to także wina. Jakie wino podawać do kaczki?
Jak smakuje mięso z kaczki?
Choć mięso kaczki zaliczamy do drobiu, to uważane jest ono za dużo szlachetniejsze niż mięso kurczaka czy indyka. Dzięki sporej zawartości tłuszczu, nawet po długim smażeniu czy pieczeniu mięso kaczki pozostaje wciąż soczyste i miękkie. Obróbka mięsa nie zmienia także charakterystycznego, różowego koloru tego mięsa. Mimo sporej zawartości tłuszczu nie jest tak ciężkostrawna jak czerwone mięso, jest natomiast bogate w białko, żelazo oraz witaminy i mikroelementy.
Czy podawać wino do posiłków?
Podanie wina, czy to alkoholowego czy w coraz dostępniejszej dziś wersji bezalkoholowej, to świetny pomysł na wzbogacenie każdego z podawanych po południu posiłków – zarówno obiadu, jak i kolacji. Powodów podawania wina do posiłków jest co najmniej kilka. Trunek nie tylko umila czas oczekiwania na posiłek, ale także pobudza apetyt. Sprawia to, że podane danie bardziej cieszy. Co więcej, dzięki skosztowaniu wina przed jedzeniem możemy zapewnić sobie również większą radość i satysfakcję ze smaku posiłku. Trunek ten bowiem odpowiednio dobrany do dania wyczula nasze kubki smakowe i pomoże wydobyć z posiłku nowe nuty.
Jakie wina podajemy do posiłków?
Jest kilka ogólnych zasad dotyczących doboru wina do posiłków. Przede wszystkim nie może to być wino ciężkie. Taki trunek szybko obciąży żołądki gości i zamiast zaostrzyć apetyt – stłumi go. Trudno cieszyć się smacznym obiadem, gdy jeszcze zanim do niego zasiądziemy, już odczuwamy ciężkość w żołądku. Zazwyczaj także nie podajemy do posiłku również najlepszego wina, jakie mamy do zaoferowania gościom. W takim wypadku smak dania mógłby zagłuszyć smak wina, lub odwrotnie. Do posiłku podajemy wino dobre, dobrane do serwowanych potraw.
Wino należy dopasować do potrawy, czyli kierować się podobną kategorią. Jeśli podajemy lekkie potrawy, serwujmy do nich lekkie wina. Do potraw szczególnie aromatycznych, dobierzmy właśnie takie wina. Trunek ten powinien doskonale współpracować z daniem, stanowić jedną drużynę, smaki powinny nawzajem się wspierać i wzbogacać, a nie tłamsić czy kłócić.
Tak samo podchodzimy do klasy trunku. Jeśli podajemy wino z wysokiej półki, przygotujmy danie, które mu sprosta. Jeśli podajemy zaś tradycyjne, lokalne wyroby spożywcze, sięgnijmy także po lokalne wina.
Jakie wino podawać do kaczki?
Tak jak wiele innych dań, również kaczka świetnie prezentuje się w towarzystwie wina. Jak już wiemy, kaczka to ciemne mięso o bogatym, wyrazistym smaku, ale delikatnej fakturze dzięki bogactwu zawartych w niej tłuszczy. Wiele zależy od tego, jak przyrządzimy naszą kaczkę. Jak wiadomo sposobów na to jest wiele. Można ją zarówno piec, jak i smażyć, także grillować czy też gotować. Podawać ją możemy również w otoczeniu różnych przypraw. Wszystko to wpływa na to, z jakim winem ją podamy.
Gotowana kaczka
Kaczka gotowana jest jednym z tradycyjnych dań, które mają swoich wiernych wielbicieli. Zazwyczaj gotowana jest powoli, a proces ten wydobywa z niej bogactwo smaku, jakiego nie uzyskamy obrabiając tego typu mięso w jakikolwiek inny sposób. Zazwyczaj nadziewamy ją wówczas owocami, owocowa bywa także marynata do takiego mięsa. Według indywidualnych preferencji podajemy taką kaczkę lekko pikantną, lub zupełnie otrą, co szczególnie dobrze komponuje się z owocami cytrusowymi lub jabłkami o kwaśnym posmaku. Z takim właśnie smakiem komponujemy więc i podawane do gotowanej kaczki wino. Świetnie nada się tu wino białe, lekkie, wytrawne lub półwytrawne. Jeśli pokusimy się o wino czerwone, zdecydowanie musi być lekkie i wytrawne, niezbyt mocne. Najlepiej, by było orzeźwiające w smaku, mile widziana jest też wyraźnie wyczuwalna, owocowa nuta.
Smażona kaczka
Zupełnie innego podejścia wymaga smażona kaczka. Tak przyrządzone mięso będzie miało smak raczej intensywny niż bogaty. Najpewniej dobrze wyczuwalny będzie tłuszcz, który wytopił się z mięsa i wzbogacił proces smażenia, a także przyprawy. Smażona kaczka zazwyczaj marynowana będzie w przyprawach o wyjątkowo intensywnym smaku i aromacie. Ponownie wino należy dopasować do charakteru posiłku, raczej nie sięgniemy tu więc po wina białe, ani po lekkie wina musujące. Przeciwnie. Do tak ciężkiej potrawy potrzebujemy wina równie statecznego, mocnego. Dobrze sprawdzą się tu wina czerwone o głębokim, intensywnym smaku. Śmiało możemy smażoną kaczkę zestawić także z winem wytrawnym, czy wręcz delikatnie cierpkim.
Pieczona kaczka
Pieczoną kaczkę w stylu można uznać za coś pośredniego między gotowaną, a smażoną. Wciąż będzie to potrawa cięższa niż w wersji gotowanej, wciąż jednak zdecydowanie nie tak ciężka, jak ta smażona. Zazwyczaj do pieczenia nadziewać ją będziemy owocami, ale nie szczędzimy też wyrazistych przypraw. Podczas pieczenia również wytapia się tłuszcz, lecz nie jest on aż tak wyczuwalny jak przy kaczce z patelni. Pieczona kaczka nie jest więc daniem lekkim, ale nie jest też szczególnie ciężkim. Sprawdzi się w jej towarzystwie wino półwytrawne, lekko cierpkie, najlepiej czerwone. Smak powinien być intensywny i bogaty, a owocowe nuty działać będą na korzyść zarówno wina, jak i całego dania.