Moda

Plecak worek z podszewką – jak uszyć?

Plecak worek z podszewką z powodzeniem zastąpić może codzienną torebkę, shopperkę lub torbę sportową. Można do niego spakować rzeczy zabierane na plażę lub strój na siłownię. Sprawdzi się w wielu stylizacjach. W zależności od kolorystyki i materiału, może być uzupełnieniem kreacji boho lub dopasować się do sportowego luzu właściciela. Plecaki worki noszą nie tylko kobiety i przedszkolaki. Coraz częściej po ten rodzaj plecaka sięgają również panowie. Podszewka w worku  zdecydowanie zwiększa jego funkcjonalność. Jak uszyć plecak worek z podszewką? Jakie materiały przygotować i czym kierować się, dobierając podszewkę do materiału?

Z jakiego materiału uszyć plecak worek?

Wybór materiału powinien zostać dopasowany do funkcjonalności plecaka worka. Czy ma być przeznaczony do noszenia ciężkich butów lub książek, a może raczej ma pełnić głownie funkcje ozdobne, jako uzupełnienie stylizacji? Czy ma to być niewielki plecaczek dla dziecka, czy mocny męski worek plecak?

Niezależnie od tego, kto ma używać worka, warto wybrać materiał, który będzie łatwy w konserwacji. Idealna będzie tkanina, która łatwo się pierze, szybko suszy i która nie wymaga prasowania. W zależności od potrzeb, można wybrać materiały wzmocnione pikowaniem, nieprzemakalne bądź o ozdobnych splotach. Wszystko zależy od projektu.

Jeśli planujemy uszycie plecaka worka z okrągłym dnem, warto wybrać dwa różne materiały. Dno lepiej jest uszyć z materiału zdecydowanie mocniejszego, wodoodpornego. To samo dotyczy uchwytów. Ścianki plecaka można natomiast wykonać z innej, bardziej ozdobnej tkaniny, w dopasowanym lub kontrastowym kolorze.

Jak dobrać podszewkę?

Podszewka zdecydowanie poprawia właściwości użytkowe plecaka worka. Dodatkowo, gotowy worek wykończony podszewką będzie się prezentować dużo bardziej elegancjo, a jej wszycie wcale nie jest skomplikowane. Do wyboru są różne materiały podszewkowe. W większości wypadków wystarczające będą zwykłe podszewki poliestrowe lub bawełniane, choć w bardziej eleganckich wersjach plecaka worka, można pokusić się nawet o podszewkę satynową czy jedwabną.

Te bardziej eleganckie stanowią idealne uzupełnienie ozdobnych plecaczków worków, szytych z luźnych dzianin lub tkanin o ozdobnym splocie. Materiały takie są bardzo efektowne i stanowią eleganckie uzupełnienie damskich letnich stylizacji. Ze względu na luźny splot materiału konieczna jest jednak podszewka. Z jednej strony eksponuje ona strukturę materiału, z drugiej zaś zabezpiecza przedmioty w plecaku przez wypadnięciem.

Podszewkę możemy wybrać w kolorze zbliżonym do materiału wierzchniego lub na zasadzie kontrastu. Do śmiałych wyborów należą podszewki w kolorze fuksji, neonowej zieleni czy głębokiego fioletu. Połączone z wierzchnim materiałem o luźnym splocie tworzą niebanalny efekt modowy.

Jak wykonać wykrój na plecak worek z podszewką?

Samodzielne przygotowanie i wykonanie wykroju na plecak worek może się wydawać skomplikowane. Jeśli nie mamy zacięcia projektanta, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednego z wielu gotowych projektów, dostępnych w internecie. Można poszukać odpowiadającego nam projektu worka z podszewką i pobrać plik z wykrojem.

Co dalej? Drukujemy poszczególne elementy wzoru i sklejamy we wskazanych miejscach, jeśli jest taka potrzeba. Następnie przykładamy do materiału i odrysowujemy z pomocą mydełka krawieckiego lub kredy.  Wystarczy już tylko wyciąć, używając nożyczek krawieckich.  Należy zwrócić uwagę na ewentualne naddatki na szwy. Informacje o konieczności ich zostawienia są zawarte w opisie do wykroju.

Jak szyć plecak worek z podszewką?

Uszycie plecaka worka, kiedy mamy już gotowy wykrój, nie jest przesadnie trudne. Potrzebna będzie oczywiście maszyna do szycia i umiejętność wykonania przynajmniej ściegu prostego. Dodatkowo, należy zaopatrzyć się w szpilki, którymi spinać będziemy krawędzie materiału przez szyciem. Oczywiście, dobrze jest przygotować również centymetr krawiecki. Przyda się  sznurek do wciągnięcia do tunelu i ewentualnie inne akcesoria pasmanteryjne, takie jak sprzączki czy zapięcia.

Wykonujemy wykrój z materiału wierzchniego oraz podszewki. Pierwsze etapy szycia wykonujemy równolegle na tkaninie zewnętrznej i podszewce worka.

Jak przebiega samo szycie?

  1. Po pierwsze, zszywamy prostokąt lub prostokąty, stanowiące ścianki worka. W tym celu spinamy krawędzie szpilkami i zszywamy maszynowo, ściegiem prostym, po lewej stronie.
  2. Jeśli plecak posiada dno, doszywamy je do gotowego tunelu plecaka. Ponownie, najpierw dokładnie przypinamy szpilkami, aby uniknąć przesuwania się materiału. W ten sam sposób podstępujemy z podszewką.
  3. Przewracamy worek na prawą stronę, a podszewkę na lewą. Umieszczamy podszewkę w środku plecaka, wyrównujemy. Kolejne czynności wykonywać będziemy na obu częściach łącznie.
  4. W górnej części plecaka wykonujemy tunel na wciągnięcie sznurka. Szyjemy po lewej stronie, jednocześnie przez materiał zewnętrzny i podszewkę. Sprawdzi się ścieg płaski, choć dodatkowo można tunel wykończyć zygzakiem. Pamiętamy o pozostawieniu otworu na wciągnięcie sznurka.
  5. Zszywamy paski materiału, mające stanowić uchwyty plecaka, doszywamy zgodnie ze wzorem. Jeśli worek ma posiadać zapięcia lub regulacje długości uchwytów, mocujemy je na tym etapie prac.

I właściwie gotowe! Oczywiście, poszczególne plecaki mogą się różnić detalami. Możesz wybrać plecak z klapką lub dodatkowymi kieszonkami. Uszycie najprostszego worka z podszewką nie jest trudne i można wykonać go w jedno popołudnie. Samodzielnie uszyty worek dostarczy satysfakcji, a poza tym będzie stanowić idealnie spersonalizowane uzupełnienie stroju. Na pewno warto spróbować!