Rekonstrukcja piersi – najważniejsze informacje.

Nowotwory wzbudzają w nas coraz mniej strachu. Współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda. Dlatego jeśli w Polsce żaden szpital, żaden lekarz nie chce nam pomóc należy szukać pomocy zagranicą. Rak z pewnością nie jest wyrocznią. Należy jednak mieć na uwadze, że cały ten koszmar nie skończy się na operacji. Zazwyczaj czeka nas jeszcze chemioterapia, immunoterapia, hormonoterapia i niekiedy radioterapia. Wszystko to trwa niezwykle długo. Niekiedy nie mówimy o miesiącach, ale latach. Później tak naprawdę przez całe życie musimy być pod ścisłą kontrolą. Zaraz po tych wszystkich procesach oczywistym jest rekonstrukcja piersi. Nie następuje to od razu po leczeniu onkologicznym. Musimy odczekać ok. pół roku, by w ogóle móc zacząć działać w tym temacie. Dlaczego dopiero po takim czasie? Po ciężkim i niezwykle wyczerpującym leczeniu nasz organizm musi dojść do siebie. Poza tym należy dodać, że to sama osoba zainteresowana powinna być zmotywowana, by podjąć takie przedsięwzięcie. Nie każda kobieta wie co powinna wtedy zrobić. Poniższy tekst powinien przybliżyć im ten temat i pomóc do podjęcia słusznej decyzji.

Zacznijmy od tego co tak nas naprawdę czeka po mastektomii. Każdej pacjentce przysługuje proteza zewnętrzna. Kształtem i wielkością przypominać ma nasza naturalną pierś. Nie liczmy tutaj jednak na super jakość. To jedynie imitacja, która przybiera różne postaci. Niekiedy są to wkładki, które należy zawsze wkładać do stanika. Możemy się spotkać z takimi protezami, które przykleją się do naszego ciała. Czy konieczne jest jej noszenie? Tak. I nie mamy tu innego wyjścia. Nie chodzi tu o to byśmy pięknie wyglądały. Nie jest to także dawane pacjentkom, by dawały sobie rade pod kątem psychicznym. Główna przyczyną jest ograniczenie powstawania zwyrodnień i pojawienia się bólu kręgosłupa.

Co później?

Najczęściej kobiety decydują się na wszczepienie implantu. To jakie mamy rodzaje implantów z pewnością dokładnie wyjaśni nam lekarz. W zależności od tego co ostatecznie wybierzemy operacja może być jedna lub też kilka. To samo tyczy się rekonwalescencji. W niektórych przypadkach dochodzimy do siebie szybko, a jeszcze w innych trwa to nawet miesiącami. Rekonstrukcja piersi nie kończy się na implantach. Kolejną propozycją jest metoda TRAM. Polega ona na pobraniu tkanek z takich miejsc naszego ciała jak podbrzusze i wykorzystuje się je do rekonstrukcji piersi. Operacja jest dosyć rozległa co przekłada się również na dość długą rekonwalescencję. Zaletą jest jednak brak kolejnych operacji. O samych możliwych operacjach i zabiegach dowiemy się wiele od lekarzy. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania warto od razu je zadawać. I pamiętajmy – nie ma głupich pytań. Nie musimy się znać na wszystkim. Mało mówi się o samych powikłaniach. Operacja, a nawet kilka operacji nie zamyka zupełnie tematu. Często pacjentki borykają się z powikłaniami – od zakażenia rany po nawet martwicę. Dodajmy, że może się pojawić, ale nie musi. Z pewnością koniecznością będzie rehabilitacja. I to niezależnie od tego jaką operację wybierzemy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Należy zadbać o masaże ręki po stronie operowanej piersi. Ważne jest także to, by trzymać w miarę taką samą wagę. Jeśli doprowadzimy do nadmiernych różnic w wadze może pojawić się asymetria piersi. Wiele przydatnych informacji jak chociażby to jak samemu wykonywać proste masaże możemy uzyskać w Stowarzyszeniu Amazonek. Niekiedy takie wsparcie jest dla niektórych naprawdę bardzo ważne. Nie każda kobieta jest się w stanie zaakceptować po operacji. Jakość operacji rekonstrukcji piersi jest coraz wyższa. Mimo wszystko niektóre panie nie są w stanie zaakceptować swojego ciała. Jako ciekawostkę należy podać, że nie każda kobieta może w ogóle przystąpić do takiej operacji. Nadciśnienie, choroby serca, a nawet cukrzyca eliminuje z możliwości poddania się rekonstrukcji piersi. Powyższy tekst z pewnością przybliżył temat jakim jest rekonstrukcja piersi. Jak widać, nie zawsze jest to wskazane i nie zawsze pacjentka ma odpowiednią motywację i silne zdrowie psychiczne, by móc podjąć się tego wyzwania. W takich przypadkach każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. Dla samej zainteresowanej jest ona niezmiernie trudna.