Śmierć zwierzęcia – jak zapewnić wiernemu przyjacielowi godny pochówek?
Śmierć zwierzęcia – jak zapewnić wiernemu przyjacielowi godny pochówek? Moment, w którym umiera zwierzę domowe, jest zazwyczaj niezwykle trudny dla jego właściciela. Pupile takie jak na między innymi psy, koty czy gryzonie są często czymś więcej niż zwykłymi zwierzętami – to pełnoprawni członkowie rodziny, najlepsi przyjaciele i wierni towarzysze.
Kiedy żyjemy z nimi pod jednym dachem i dzielimy z nimi radości oraz smutki, wytwarza się między nami niezwykle silna więź – nie dziwi więc, że ból po stracie takiej istoty jest bardzo silny i że nierzadko zależy nam na tym, by pożegnać ją z należytym szacunkiem. Jak się jednak okazuje, w Polsce wcale nie jest to takie proste. Na szczęście, z pomocą przychodzą instytucje takie jak krematorium dla zwierząt.
Kwestie prawne
W świetle polskiego prawa zmarłe zwierzę stanowi odpad biologiczny, który ze względu na potencjalne zagrożenie epidemiologiczne musi zostać zutylizowany. Nie wolno zatem indywidualnie pochować zmarłego przyjaciela we własnym ogrodzie lub na przykład w lesie – za tego rodzaju postępowanie grozi bardzo wysoka grzywna. Najprostszym proponowanym przez państwo rozwiązaniem jest więc pozostawienie ciała pupila w chłodni w klinice weterynaryjnej, skąd później odbierają je specjaliści zajmujący się utylizacją. Wielu osobom taka opcja wydaje się jednak wyjątkowo nieetyczna. Żaden kochający właściciel nie chce przecież, aby jego wierny towarzysz został spalony wśród śmieci – a, niestety, tak to się właśnie zazwyczaj odbywa. To między innymi dlatego skorzystanie z usług profesjonalnego krematorium dla zwierząt okazuje się o wiele lepszą propozycją – daje bowiem możliwość zapewnienia pupilowi legalnego, a zarazem godnego pochówku.
Zasady działania
Wiele placówek zajmujących się spalaniem zwłok oferuje również transport ciała zwierzęcia – często bezpłatny. Część z nich współpracuje też z weterynarzami – jeśli więc pupil zmarł w klinice, warto spytać lekarza, czy mógłby zaproponować sprawdzone krematorium dla zwierząt. Jeśli zaś pies, kot czy chomik odszedł w domu, należy odpowiednio zabezpieczyć jego ciało – zaleca się, aby owinąć je w kocyk lub ręcznik, ułożyć w worku i przechowywać w chłodnym miejscu do przyjazdu pracownika spalarni.
Spopielarnie zwłok zwierzęcych zazwyczaj oferują dwa rodzaje kremacji – zbiorową oraz indywidualną. Ta pierwsza jest nieco tańsza i wiąże się ze wspólnym spaleniem ciał kilku zwierzaków. W tym przypadku właściciele nie otrzymują prochów swoich pupili. Z kolei decydując się na kremację indywidualną, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale za to pies, kot czy królik spopielany jest sam w jednym piecu, a opiekunowie dostają jego popioły w specjalnej, nierzadko wybranej przez siebie urnie. Cały proces trwa, w zależności od wielkości zwierzęcia, od około dwudziestu minut do nawet czterech godzin. Cena takiej operacji wynosi zwykle kilkaset złotych i również uzależniona jest od tego, jak duży jest dany zwierzak.
Zazwyczaj w przypadku obu rodzajów kremacji osoby prowadzące krematorium dla zwierząt dają również właścicielom czas na ostatnie pożegnanie się z pupilem, często świadczą też usługi takie jak mycie jego ciała czy czesanie sierści, aby w tych ostatnich chwilach prezentował się godnie. Jak zatem widać, tego typu instytucje robią wszystko, aby rozstanie z ukochanym zwierzakiem było pełne szacunku i jak najmniej bolesne.
Zobacz koniecznie:
- kremacja psa cennik szczecin https://animaleden.pl/urny-i-pamiatki/
- kremacja kota Łódź https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-lodz/
Kremacja – i co dalej?
Jeżeli ciało pupila zostanie skremowane indywidualnie i właściciel otrzyma urnę z popiołami, ma on do wyboru kilka możliwości. Może na przykład zabrać ją do domu i mieć pamiątkę po swoim przyjacielu zawsze blisko siebie. Tego typu pojemniki na prochy nierzadko są wykonane z wielką starannością i prezentują się bardzo elegancko, można więc nawet stawiać je na kominku lub w innym honorowym miejscu. Możliwe jest również rozsypanie lub zakopanie odpowiednio spopielonych szczątków ukochanego zwierzaka w swoim ogrodzie.
Inną propozycją jest wykupienie miejsca na specjalnym cmentarzu dla zwierząt – w Polsce istnieje kilka takich nekropolii. Z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób, które chcą zapewnić swoim pupilom godny pochówek. Część z nich decyduje się też na zakup niezwykle pięknych pomników, innym wystarcza zwykły, prosty nagrobek. Koszt wykupienia kwatery na takim cmentarzu nie jest zbyt wysoki, a skorzystanie z tej możliwości pozwala właścicielom na mniej lub bardziej regularne odwiedzanie swoich zmarłych przyjaciół. Warto rozważyć zakopanie urny z prochami pupila na zwierzęcej nekropolii – to doskonały sposób na okazanie mu szacunku za wiele lat bezinteresownej przyjaźni i zapewnienie mu godnego miejsca spoczynku.
Śmierć ukochanego zwierzaka zawsze jest dla jego opiekuna wyjątkowo bolesnym przeżyciem. Polskie przepisy prawne, proponując bardzo surowe rozwiązania, nie ułatwiają zmierzenia się z żałobą – bezduszna utylizacja ciała swojego przyjaciela wielu osobom wydaje się czymś nie do przyjęcia. Warto więc skorzystać z usług krematorium dla zwierząt – dzięki takim placówkom można z szacunkiem pożegnać zmarłego towarzysza i zapewnić mu godny pochówek, działając w granicach obowiązującego prawa.