Witamina B – jak długo stosować?
Nie da się ukryć, że witaminy w naszym organizmie pełnią bardzo ważną funkcję, o czym warto pamiętać. Dlatego tak ważna jest odpowiednia i kompleksowa dieta, która dostarczy wszystkich składników odżywczych. Z pewnością ogromną popularnością cieszą się witaminy B, które mają ogromne znaczenie na funkcjonowanie naszego organizmu. Witaminy z grupy B – dlaczego mają znaczenie? Kto w sposób szczególny narażony jest na niedobór witaminy B? Niedobór i nadmiar witaminy B – z czym się to wiąże? W jaki sposób zażywać witaminy z grupy B? Witamina B1- co powinniśmy o niej wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Witaminy z grupy B – dlaczego mają znaczenie?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat witamin z grupy B, warto wcześniej zastanowić się nad tym, dlaczego kwestia suplementacji ma tak duże znaczenie. Jednym z najczęstszych argumentów na propozycję ewentualnej dodatkowej suplementacji jest założenie, że skoro jemy właściwie wszystko, to żadne niedobory nie są nam straszne. Niestety zapominamy o tym, że ostatnimi czasy mieliśmy do czynienia z wieloma zmianami, które związane są bezpośrednio ze sposobem uprawy roślin, hodowli zwierząt. Dodatkowo zupełnie inaczej wygląda kwestia obróbki składników, aby móc wytworzyć gotowe produkty spożywcze, które to zresztą niekiedy są szkodliwe dla naszego zdrowia. Niestety wszelkie badania są w stanie potwierdzić powyższe obawy, natomiast dowody jasno wskazują, że w wielu krajach część osób cierpi na witaminy z grupy B.
Kto w sposób szczególny narażony jest na niedobór witaminy B?
Niedobór witaminy D występuje ze względu na to, że współczesna żywność jest wysoko przetworzona. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że jest ona okrojona z witamin i soli mineralnych, natomiast możemy znaleźć większą ilość cukrów prostych, tłuszczów, a także niebezpiecznych dla zdrowia dodatków chemicznych, które mają na celu poprawę smaku, zapachu i konsystencji. Dieta, która uboga jest w wartości witaminowo-mineralne często jest przyczyną niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Jakie osoby są jednak w tej grupie ryzyka? Z pewnością warto wyróżnić sportowców, czyli persony, które są aktywnie spożywcze. Warto wspomnieć o osobach, które narażone są na silny i długotrwały stres, a także te, które w sposób szczególny narażone są na wysiłek fizyczny w pracy. Niedobór witaminy B to powszechne zjawisko wśród osób nadmiernie spożywających alkohol i tych palących tytoń. Niewystarczająca ilość jest również u kobiet w ciąży, u ludzi w podeszłym wieku, u wegetarianów i wegan, u dzieci z niedoborem witaminy z grupy B.
Niedobór i nadmiar witaminy B – z czym się to wiąże?
Tak jak wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, dość powszechnym zjawiskiem jest niedobór witaminy B. W jaki sposób możemy jednak się upewnić? Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego, bowiem wystarczy wziąć pod uwagę czy występują u nas nietypowe symptomy. Wśród nich wyróżnić można te następujące: zaburzenia związane z koncentracją, uczucie zmęczenia pomimo prawidłowego snu, bóle głowy, nadwrażliwość na światło, pogorszenie nastroju, ponadprzeciętna drażliwość, zły stan skóry, wyschnięte, jednocześnie swędzące oczy. Warto jednak wspomnieć o tym witaminy z grupy B są dobrze rozpuszczalne w wodzie, dlatego też ich usunięcie z organizmu jest dość szybkie. Dlatego też warto całość rozłożyć na kilka dawek, które będą spożywane pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Na podstawie badań można w wywnioskować, że w przypadku nadmiaru musimy liczyć się z bólami głowy, przemęczeniem, nudnościami, stanami niepokoju i nerwowością.
W jaki sposób zażywać witaminy z grupy B?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że preparaty zawierające witaminy z grupy B mogą być przyjmowane niezależnie od tego, jakie posiłki spożywamy. Jedzenie nie wpływa na wchłanianie wcześniej wspomnianych związków, co warto mieć na uwadze. Ewentualne preparaty warto popijać wody. Dlaczego? Witaminy B są w niej bardzo dobrze rozpuszczalne. Specjaliści zalecają, aby takie produkty stosować w kilku dawkach, które są podzielone w ciągu dnia. Optymalne jest zażywanie zażywanie jednej tabletki trzy razy dziennie. W praktyce warto jednak zwrócić uwagę na zalecenie producenta, a także wziąć pod uwagę zdanie specjalistów.
Witamina B1 – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Jedną z najpopularniejszy witamin jest ta B1. Charakteryzuje się ona tym, że bierze udział w wielu procesach i reakcjach, w wyniku których dochodzi do powstania energii. Jednocześnie wpływa ona na prawidłową pracę serca, a także całego układu krążenia. Witamina B1 uczestniczy również w metabolicznych procesach. Znaleźć ją można w drożdżach, produktach zbożowych, białej fasoli, orzechach arachidowych, chudym mięsie wieprzowym, orzechach pistacjowych. Witaminę B1 warto zażywać, jeśli nadużywamy alkoholu lub regularnie palimy papierosy. Możliwa jest dodatkowa suplementacja poprzez specjalne medykamenty dostępne w aptekach.