Dziecko, Zdrowie

Wizyta dziecka u ortopedy

Wizyta dziecka u ortopedy – ortopeda diagnozuje i leczy choroby związane z układem ruchu nie tylko w przypadku dorosłych, ale również dzieci. Pierwsza wizyta u lekarza tej specjalizacji powinna mieć miejsce już w okresie niemowlęcy, aby sprawdzić, czy biodra rozwijają się w sposób prawidłowy. Co warto wiedzieć na temat konsultacji ortopedycznych w przypadku najmłodszych? Oto krótki poradnik dla rodziców.

Kiedy warto pójść z dzieckiem do ortopedy?

Rodzice niemowlaków często zastanawiają się, kiedy należy udać się po raz pierwszy z dzieckiem do konkretnego specjalisty. Niektóre wizyty mają charakter wyłącznie profilaktyczny, inne należy odbyć z konkretnych wskazań medycznych. Otóż pierwsza wizyta u ortopedy ma miejsce jeszcze w okresie niemowlęcym. To wtedy musimy sprawdzić, czy biodra dzieci rozwijają się prawidłowo. Lekarz przeprowadza badanie USG, za pomocą którego może wykryć ewentualne nieprawidłowości. Co istotne, wizyta musi odbyć się w ciągu pierwszych 3. miesięcy życia dziecka. Następna najczęściej ma miejsce dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać samodzielnie. Ostatnia wizyta profilaktyczna odbywa się, gdy maluch zaczyna chodzić. Oczywiście, w międzyczasie może pojawić się powód, dla którego po raz kolejny musimy odwiedzić lekarza ortopedę, jednak wtedy wizyta ma konkretne wskazania medyczne. 

Co powinno zaniepokoić rodziców małych i starszych dzieci?

Wizyta dziecka u ortopedy
Wizyta dziecka u ortopedy

Wizyty profilaktyczne u lekarza ortopedy zazwyczaj odbywają się wyłącznie w pierwszym roku życia dziecka. W późniejszym okresie należy jednak bacznie obserwować malucha, aby jak najszybciej zauważyć jakiekolwiek odchylenia od normy. Co powinno zaniepokoić? W przypadku niemowlaków powodem do obaw mogą być znaczne opóźnienia w rozwoju fizycznym, w kontekście układu ruchu. Jeśli 9-cio miesięczne dziecko nie siada samodzielnie, a 1,5 roczne dziecko nie chodzi bez podporu, to warto udać się do ortopedy. Pamiętajmy, że nie wszystkie maluchy rozwijają się książkowo, jednak przyjmuje się, że opóźnienia mogą wynosić w początkowym etapie 3 miesiące, w późniejszym natomiast około 6 miesięcy. po tym czasie rodzice powinni udać się z dzieckiem do specjalisty. W przypadku starszych dzieci do wizyty u ortopedy zazwyczaj skłaniają rodziców wady postawy najmłodszych. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko się garbi, nie stawia stóp w sposób prawidłowy podczas chodu czy nie potrafi zbyt długo wytrzymać w pozycji siedzącej, to koniecznie odwiedźmy ortopedę. Wskazania do wizyty mogą również pielęgniarki szkolne w czasie przeprowadzania badań profilaktycznych. Nie mają one kompetencji do tego, aby postawić ostateczną diagnozę ani tym bardziej wdrożyć konkretną metodą leczenia. Dlatego też niezbędna staje się pomoc specjalisty. 

Jak wygląda wizyta u ortopedy z dzieckiem?

Wizyta u ortopedy przebiega różnie – zależy to tak naprawdę od wieku dziecka oraz chęci współpracy bądź jej braku. W przypadku niemowlaków zwykle wizycie towarzyszy płacz, jednak nie należy się nim przejmować. Maluch boi się tego, co może się wydarzyć, natomiast samo badanie nie sprawia mu bólu. Zwróćmy uwagę na fakt, iż podczas badania USG należy rozpiąć pieluszkę, jednak nie należy całkowicie jej zdejmować, chyba że za wyraźnym poleceniem lekarza. Niemowlaki podlegają badaniu, o którego przebiegu decyduje lekarz – nie prosi się ich o wykonanie konkretnych ruchów, gdyż nie zrozumieją one polecenia. Inaczej jest w przypadku starszych dzieci, które lekarz może poprosić na przykład o postawienie kilku kroków. Samo badanie, podobnie jak w przypadku niemowlaków, nie powinno sprawiać bólu, jednak może powodować lekkie zaniepokojenie i strach. Lekarz może zlecić wykonanie innych badań diagnostycznych, takich jak na przykład prześwietlenie czy USG. 

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy dziecięcego?

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy ortopedy dziecięcego w ramach NFZ, to potrzebne nam będzie skierowanie. Najczęściej wydaje je lekarz rodzinny, choć może wystawić je również lekarz innej specjalizacji. Ze skierowaniem należy udać się do przychodni, w której zostanie wyznaczony termin wizyty. Zazwyczaj trzeba na nią poczekać kilka tygodni, choć w niektórych przypadkach pacjent może być przyjęty natychmiastowo. Korzystając z usług komercyjnych, nie potrzebne nam będzie skierowanie. Na wizytę weźmy ze sobą wyniki badań, jeśli takowe posiadamy. W przypadku starszych dzieci przygotujmy je na wizytę w odpowiedni sposób. Wyjaśnijmy, po co idziemy do lekarza i jakie czynności będzie on wykonywał. Podkreślmy, aby podczas badania dziecko zachowywało się naturalnie i nie poprawiało “nas siłę” na przykład swojej postawy. Konsultacja ortopedyczna najczęściej odbywa się stacjonarnie, choć w przypadku dłuższego leczenia specjalista może zdecydować o rozmowie telefonicznej z rodzicem. Czasami prosi on również o nagranie krótkiego filmu, na przykład pokazującego, jak dziecko chodzi w konkretnym rodzaju obuwia. Pamiętajmy, aby nie odwlekać wizyty u specjalisty, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Może to rzutować na prawidłowy rozwój malucha w dalszych latach jego życia.