Budownictwo

Co to jest gładź szpachlowa?

Co to jest gładź szpachlowa? Jeśli zależy nam na tym, aby osiągnąć efekt idealnie równych ścian, świetnym rozwiązaniem wydają się być gładzie szpachlowe. Sprawdzą się zarówno podczas procesu budowy domu, jak i w późniejszym czasie, kiedy  zdecydujemy się na gruntowny remont. Czym dokładnie jest gładź szpachlowa? Jakie rodzaje gładzi szpachlowej możemy wyróżnić? Jakie podłoże najczęściej gładzimy? Jakie zastosowanie ma gładź szpachlowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym dokładnie jest gładź szpachlowa?

Co to jest gładź szpachlowa?Nie trzeba być specjalistą w zakresie budownictwa, aby móc stwierdzić, że gładź szpachlowa to tak naprawdę bardzo popularny materiał budowlany, który umożliwia efektowne wykończenie ścian. Jeszcze do niedawna stosowano tynk cementowy z domieszką wapna, jednakże rozwiązanie to wiązało się z tym, że powstawała chropowata faktura, która nie dla wszystkich okazywała się atrakcyjna. Dodatkowo nawet wysokiej jakości tynk po kilku latach pękał, przez co estetyka wnętrza była zaburzona. Gładź szpachlowa to nowoczesny zamiennik, który jest w stanie stworzyć nieskazitelnie równą powierzchnię, dlatego też zyskała tak wielu fanów. Z chemicznego punktu widzenia gładź to po prostu mieszanka, której podstawowym składnikiem najczęściej jest gips- to element wiążący i wypełniający. Oczywiście w danym preparacie są także inne składniki, jak chociażby kreda bądź dolomit, a także inne substancje, które mają za zadanie opóźnić wiązanie gipsu, co umożliwia komfortowe przeprowadzenie wszelkich prac wykończeniowych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są gotowe gładzie szpachlowe w formie pasty, a także suche mieszanki. Decyzja w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji, a także od tego, jakim budżetem dysponujemy. Jakie rodzaje gładzi szpachlowej możemy wyróżnić?

Na rynku budownictwa wyróżnić możemy kilka rodzajów gładzi szpachlowej, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie opakowaniem. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Największą popularnością cieszą się gładzie gipsowe, które produkowane są ze zmielonego gipsu naturalnego bądź syntetycznego. Te pierwsze wyróżniają się tym, iż są znacznie bielsze, jednakże czas wiązania jest dłuższy. Te z syntetycznego są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. 

Istnieją także gładzie cementowe. Co prawda z ich użyciem ciężko jest stworzyć białą i gładką powierzchnię, jednakże w porównaniu do innych materiałów, ten jest niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo możemy z nich skorzystać w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest nieco wyższa. Dużym plusem jest to, że nie ma konieczności szlifowania ścian, dzięki czemu dom nie zostanie zapylony. 

Do najnowszych gładzi możemy zaliczyć te polimerowe. Mogą być w postaci suchej, do rozrobienia z wodą, lub gotowej- wówczas zapakowane są w specjalne wiaderka. Gładzie polimerowe charakteryzują się dużą elastycznością. W konsekwencji mogą być stosowane nawet na trudnych powierzchniach, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym- prawdopodobieństwo pęknięcia jest nikłe. Co możemy gładzić?- najczęstsze podłoża

Zdecydowanie najczęstszym podłożem pod gładź są tynki. To właśnie one mają funkcje ochronne i jednocześnie równają ściany, niestety ich faktura jest ziarnista i piaskowa, stąd dodatkowe zastosowanie gładzi szpachlowej. Warto wspomnieć o tym, że możliwe jest gładzenie wszystkich rodzajów tynków wewnętrznych- zarówno wapiennych, cementowych, gipsowych, polimerowych i innych. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że gotową gładź szpachlową możemy stosować na większość typowych podłoży budowlanych. Obojętnie czy są to bloczki betonowe, beton, gazobeton, płyty g-k czy jeszcze coś innego. Możliwe jest także gładzenie starych powłok malarskich z farb emulsyjnych bądź olejnych, a nawet tapet. 

Jakie zastosowanie ma gładź szpachlowa?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z rodzajów gładzi szpachlowych ma różne właściwości i zastosowania. W przypadku pokoi dziennych i sypialnych najczęstszym rozwiązaniem jest gładź gipsowa. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem cena jest w pełni satysfakcjonująca, a końcowy efekt jest bardzo estetyczny. Dodatkowo jest to materiał, który nadaje się do właściwie każdego podłoża, nawet na surowym betonie. W niektórych pomieszczeniach panuje nieco większa wilgotność powietrza, dlatego też należy zastosować gładzie o specjalnym przeznaczeniu. Wówczas strzałem w dziesiątkę wydaje się być mieszanka wapienna- jest doskonałą bazą pod farbę lateksową/akrylową. Nie stosuj jednak tego materiału, jeśli zastanawiasz się nad kaflami, bowiem wapienna powłoka nie poradzi sobie z nadmiernym ciężarem. Jaką gładź szpachlową zastosować na zewnątrz budynku? Zastanówmy się nad gładzią wapienną bądź cementową. W praktyce obie mieszanki radzą sobie doskonale ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie możemy zapominać o tym, że preparaty oparte na wapnie są nieco mniej elastyczne. 

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański