Budownictwo

Czym jest inteligentny dom?

Czym jest inteligentny dom? Technologia z dnia na dzień jest coraz bardziej zaawansowana. Jest właściwie nieodłącznym elementem naszego życia, czy to w pracy, czy w domu. Coraz popularniejsze stają się także inteligentne domy. Czym one są i czy warto jest się na nie decydować?

Czym jest inteligentny dom?

Czym jest inteligentny dom?Inteligentny dom to nic innego, jak budynek wyposażony w nowoczesne systemy oraz technologie, które nie tylko znacznie zwiększają bezpieczeństwo, ale również poprawiają komfort życia domowników. Takie systemy pozwalają również na wiele oszczędności i coraz częściej wyposaża się w nie nowo budowane budynki. Dom zintegrowany jest instalacjami sterującymi różnymi urządzeniami, takimi jak klimatyzacja, ogrzewanie, czy oświetlenie. Mówiąc krótko, jest to centralne zarządzanie połączonymi ze sobą systemami bez każdorazowej ingerencji domowników. Zamysłem inteligentnego domu jest głównie zwiększenie oszczędności w eksploatacji i użytkowaniu budynku. Są one zgodne z bardzo rygorystycznymi standardami, które dotyczą zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Posiadają ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu są w 100% przyjazne dla środowiska. Do niedawna inteligentny dom większości ludzi kojarzy się z bogactwem i luksusem, lecz teraz mało kto wyobraża sobie dom bez chociaż najprostszych inteligentnych rozwiązań. Są one przystępne cenowo, a w niedalekiej przyszłości takie rozwiązania będą stosowane bardzo często.

Jakie są elementy inteligentnego domu?

Do układu inteligentnego domu możemy zaliczyć na przykład:

  • podłogowe ogrzewanie
  • instalację alarmową, oświetleniową oraz elektryczną
  • kino domowe
  • system żaluzji, rolet czy markiz wewnętrznych i zewnętrznych
  • ogrzewanie CO
  • klimatyzację

To tylko niektóre przykłady z całej gamy dostępnych rozwiązań. Temperaturę można dostosować do każdego pomieszczenia osobno. Ogrzewanie można zaprogramować tak, aby grzało tylko  określonej porze dnia, czy nawet pogody. Światłem możemy sterować zdalnie, dla przykładu siedząc w salonie możemy wyłączyć niepotrzebnie palące się światło w kuchni, bądź na odwrót. Równie efektywnie możemy zarządzać instalacją alarmową, w tym kamerami. Dzięki temu nawet będąc poza domem możemy zobaczyć, co dzieje się w naszym domu. 

Jedną z najlepszych zalet inteligentnego domu jest to, że nie musimy wydawać pieniędzy na dziesiątki kilometrów kabli, ani na żadne interfejsy. Systemy te działają najczęściej bezprzewodowo, a sterowanie nim odbywa się za pomocą specjalnie zaprogramowanego panelu. 

Ewolucja zwykłego domu w dom inteligentny

Budynki z inteligentnymi rozwiązaniami są energooszczędne i ekologiczne. Sprawiają one, że komfort życia zostaje przeniesiony na zupełnie nowy, lepszy poziom. Systemy zintegrowane powinny być zaprojektowane w trakcie budowy domu, a ich montażem powinny zająć się specjalne firmy. Tych na rynku nie brakuje, dlatego bez większego trudu każdy powinien sobie z tym poradzić. 

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Zalet tego rozwiązania jest całe mnóstwo. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Wygoda. Do niedawna inteligentne domy były osiągalne głównie dla ludzi bogatych. Teraz coraz więcej ludzi może pozwolić sobie na takie udogodnienia. W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej obowiązków, a po całym dniu pracy dzięki inteligentnemu domowi wiele rzeczy można uprościć do absolutnego minimum. Dla przykładu, leżąc na kanapie i czytając książkę możemy włączyć ekspres do kawy, aby w trakcie naszego odpoczynku ekspres przygotował nam znakomitą kawę, na którą akurat mamy ochotę. Nie musimy martwić się tym, że zapomnieliśmy wyłączyć światło w korytarzu. Wystarczy wyciągnąć telefon i kilkoma ruchami palców wyłączyć światło w korytarzu. Czyż to nie wspaniałe?
  • Oszczędność czasu. System inteligentnego domu przejmuje część naszych obowiązków. Przykładowo, zamiast męczyć się podczas odkurzania domu, możemy przy pomocy jednej komendy sprawić, aby odkurzacz automatyczny zajął się tą całą brudną i ciężką robotą. Zamiast sprawdzać, czy pranie już się zrobiło, możesz otrzymać powiadomienie na telefon. Takie rozwiązanie może bardzo się przydać przede wszystkim w dużych domach.
  • Ekologia. Nie dość, że inteligentny dom może zrobić wiele rzeczy za nas, to jeszcze jest przyjazny dla środowiska. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pozwala on na zrównoważone korzystanie z urządzeń domowych, a co za tym idzie, urządzenia te pobierają mniej prądu. 
  • Bezpieczeństwo. System może być wyposażony w różnorakie czujniki i kamery, które mogą natychmiast powiadomić nas o pożarze, zapewnią wentylację kiedy wyczują tlenek węgla, albo zaalarmować o zagrożeniu włamania. 

O budowie inteligentnego domu warto pomyśleć już na etapie budowy budynku. Dzięki instalację będzie dużo prościej zamontować, a co za tym idzie, pomoże to zminimalizować koszty. Dodatkowo instalacja ta będzie mogła być dużo bardziej zaawansowana, niż ta zainstalowana w gotowym już budynku. 

Inteligentny dom ochroną przed kradzieżą

Dzięki automatyce budynku jest on w stanie uchronić nas przed wizytą nieproszonych gości. W czasie naszej nieobecności czujniki ruchu mogą monitorować sytuację dookoła domu, ale także i w jego środku. Możemy mieć również dostęp do kamer, z których możemy oglądać obraz na żywo przy pomocy komputera, lub telefonu. W momencie włamania może włączyć się syrena alarmowa, co na pewno odstraszy włamywaczy. 

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański