Edukacja

Po co uczyć się języka obcego i jak robić to efektywnie?

Po co uczyć się języka obcego i jak robić to efektywnie? To, że warto uczyć się języków obcych wszyscy słyszeliśmy. Co więcej, nawet chętnie to powtarzamy. Podróżowanie jest modne, a obecna sytuacja często zachęca również do wyjazdów zarobkowych, gdzie znajomość obcego języka z pewnością się przyda. Po jego opanowaniu możemy również czytać książki i artykuły w oryginale, nie zdając się na łaskę bądź niełaskę tłumacza.

Znając język, możemy poznawać też nowe osoby i ich egzotyczne kultury. Jednym słowem, znajomość języka obcego otwiera nam swego rodzaju furtkę do nowego życia, z której możemy korzystać w dowolny sposób. Jednak, czy to wszystkie zalety uczenia się języków? Otóż nie! Poniżej przedstawię kolejne powody do rozpoczęcia nauki oraz podam najskuteczniejsze metody przyswajania języka!

Rozwiń swój mózg

Psychologowie oraz neurolodzy są w pełni zgodni, co do tego, że warto uczyć się przez całe życie. Kiedy kończymy szkołę, czy studia wyższe, często zaczynamy pracę w danej dziedzinie i oddajemy się jej monotonii. Niestety, nawet ciekawe profesje po pewnym czasie stają się powtarzalne. Nasz mózg przeżywa w tym czasie pewnego rodzaju stagnację. Nie tworzy zbyt wielu nowych połączeń neuronalnych, a więc nie wykorzystuje swojego potencjału. Nauka obcego języka jest doskonałą metodą na przełamanie tego nieciekawego stanu rzeczy. Przyswajanie nowych słów oraz struktur językowych, dosłownie zmienia Twój mózg na poziomie anatomicznym. Teraz nasuwa się pytanie “co z tego”.

Otóż przyniesie to bardzo wiele korzyści. Badania jasno wykazują, że osoby, które w ciągu całego życia przyswajały nowe języki, znacznie później zapadają na demencję starczą, nie występują u nich problemy z pamięcią oraz zachowują ogólną sprawność umysłu na znacznie dłużej. Te sprawy mogą wydawać Ci się dość odległe, jeśli jesteś młodą osobą, dlatego podam jeszcze jedną zaletę rozwoju połączeń neuronalnych. Mianowicie, Twój mózg zacznie działać na wyższym poziomie również “tu i teraz”. Osoby dwujęzyczne i wielojęzyczne uzyskują znacznie wyższe wyniki w testach na kreatywność, niż osoby znające tylko jeden język. Ponadto potrafią znacznie precyzyjniej wyrażać swoje myśli oraz efektywniej nawiązywać kontakty społeczne.

Polecamy :

 

Zanurz się w innym świecie

Jeśli interesuje Cię dana kultura i marzysz o dokładnym jej poznaniu, podróży do jakiegoś konkretnego kraju oraz poczuciu się członkiem danej społeczności, nie ma lepszego sposobu niż poznanie języka. Jest to transakcja dwustronna – język poznasz znacznie szybciej i w przyjemniejszy sposób, jeśli będziesz żywo zainteresowany jego historią oraz mając motywację w postaci planów podróży do danego państwa. Poznając obcy język, poznajesz też zupełnie nowe struktury gramatyczne, co za tym idzie nabywasz nowy sposób myślenia. Są języki, w których przykładowo nie istnieje rozróżnienie na czas przyszły i przeszły, zatem mówiąc w nich, zupełnie inaczej zaczniesz postrzegać swoje plany oraz wspomnienia.

Sprawa oczywista…

Na koniec wyliczania zalet znajomości języka, podam oczywistość, która jednak musiała się tu znaleźć, ponieważ jest bardzo ważna. Dobra znajomość języka obcego pozwoli nam więcej zarabiać. W dobie międzynarodowych korporacji, specjaliści, którzy posługują się biegle choćby w dwóch językach są bardzo cenieni. Obecnie, w ofertach pracy widać rosnące zapotrzebowanie na pracowników znających języki skandynawskie, hiszpański i wciąż niemiecki.

Co z angielskim? Oczywiście słyszy się, że jest już on na tyle powszechny, że pracy dzięki niemu nie znajdziemy, ponieważ jego znajomość nas już niczym nie wyróżnia. Na szczęście nie do końca tak jest, ponieważ mimo obowiązkowej nauki tego języka od szkoły podstawowej, wciąż nie wszyscy posługują się nim biegle. Zapotrzebowanie na pracowników mówiących po angielsku wzrasta zwłaszcza w sezonie turystycznym, kiedy można zarobić całkiem dobre pieniądze jako przewodnik, agent biura podróży lub informator w punkcie informacji. Do tego zazwyczaj wystarczy właśnie znajomość języka angielskiego.

Jak uczyć się efektywnie?

Tak, jak obiecałam na początku, podam najlepsze sposoby na naukę języka. Pierwsza z nich jest właściwie zasadą, warto się jej ściśle trzymać. Mianowicie, często i krótko – tak właśnie powinna wyglądać nauka. Codzienne powtarzanie po 15 minut daje znacznie lepsze efekty niż 2-godzinna nauka dwa razy w tygodniu. Po drugie, warto, aby nasza nauka miała jakiś kontekst. Dużo lepiej uczyć się, oglądając ulubiony serial niż czytając podręcznik. Oczywiście, aby to robić należy mieć jakieś podstawy, w celu ich nabycia warto stosować się do zasady nr 1 🙂 Doskonałe efekty przynosi również uczenie się w parze lub grupie, zapobiega to spadkowi motywacji oraz przynosi wiele satysfakcji.

I tak oto wygląda sytuacja z językami obcymi. Możliwość ich nauki jest wielką szansą, którą w dobie internetu ma właściwie każdy z nas. Szkoda jej nie wykorzystać, dlatego nie ma na co czekać!

Angielski