Usługi, Zdrowie

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu: alkoholizm jest chorobą, która bezwzględnie wymaga leczenia. Pacjenci nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem od narkotyków. Ci, którzy próbowali, wkrótce przekonają się, że to niemożliwe. Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia alkoholizmu? Jak leczy się alkoholizm? Odpowiadamy.

Leczenie w ośrodku zamkniętym

Zamknięta terapia alkoholowa daje najlepsze efekty w leczeniu alkoholizmu. O co w tym wszystkim chodzi? Alkoholik trafił do zamkniętego ośrodka leczenia alkoholizmu, gdzie przebywał co najmniej kilka tygodni. Tym razem oczywiście został prawidłowo zwolniony. Idealnie byłoby, gdyby ośrodek zamknięty dla alkoholików znajdował się z dala od miejsca zamieszkania uzależnionego. Czemu? Chodzi o trzymanie alkoholika z dala od jego otoczenia. Wpadł w alkoholowe środowisko.

Ponadto powinien całkowicie oddzielić się od swoich problemów. Problemy w życiu codziennym często prowadzą do uzależnienia. Leczenie w ośrodkach zamkniętych umożliwia alkoholikom podjęcie leczenia. Jest to o tyle korzystne, że tak zwane zachcianki alkoholowe najczęściej pojawiają się w początkowej fazie. Ciało alkoholika potrzebuje „paliwa”, aby funkcjonować. To nie jest głód psychiczny, a przynajmniej nie tylko. To klasyczny fizyczny głód – uczucie, które odczuwamy, gdy nie jemy. Tutaj jednak nie towarzyszą nam burczenie w żołądku. Najczęściej alkoholicy doświadczają bólów głowy, drżenia rąk, a czasem halucynacji wzrokowych lub słuchowych. Wtedy niezbędna jest również pomoc lekarza. Może zadecydować o podaniu odpowiedniego leku lub kroplówki, pozwalając uzależnionemu funkcjonować.

Leczenie w ośrodku zamkniętym obejmuje również spotkanie z psychologiem. Dzięki częstym sesjom alkoholicy mają możliwość rozpoczęcia walki z nałogiem. Jak długo trwa leczenie w ośrodku odwykowym? Odstawienie alkoholu trwa zwykle od kilku dni do tygodni. Wszystko zależy od stanu zdrowia osoby uzależnionej.

Terapia psychologiczna

Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Alkoholicy nie zawsze mają dostęp do leczenia w ośrodkach zamkniętych. Niejednokrotnie terapia alkoholowa polega jedynie na regularnych spotkaniach z psychologiem. Podczas sesji alkoholicy rozmawiają z ekspertami, aby dotrzeć do źródła problemu. Alkoholizm zawsze pojawia się z jakiegoś powodu – nie bierze się znikąd. Skuteczna terapia alkoholowa trwa zwykle od miesięcy do lat. To czas na bardzo intensywną pracę nad sobą i walkę z nałogiem.

Niestety kliniczne leczenie uzależnienia od alkoholu nie daje możliwości zmniejszenia objawów odstawienia alkoholu. Niestety alkoholicy muszą radzić sobie z tym sami. Tak, lekarz może to przepisać, ale zawsze istnieje ryzyko, że pacjent ponownie spojrzy na butelkę. Należy zdać sobie sprawę, że leczenie psychiatryczne jest również kontynuacją leczenia w ośrodku zamkniętym. Zazwyczaj podczas wypisu pacjenci kierowani są do poradni leczenia uzależnień od alkoholu.

Terapia AA

Jak zachęcić alkoholika do leczenia? Anonimowi Alkoholicy nie działają tylko w przychodniach. Zwykle możemy też uczęszczać na spotkania w domu kultury lub kościele. Wspólnota Anonimowych Alkoholików nie prowadzi profesjonalnej terapii indywidualnej. Jednak często stanowią pierwszą linię obrony przed uzależnieniem. Czemu? Bo ilość miejsc w ośrodkach zamkniętych jest bardzo ograniczona. Trudno nam było też znaleźć terapeutę.

Tymczasem Anonimowi Alkoholicy działają i są otwarte dla każdego. Terapia polega głównie na szczerej rozmowie i dzieleniu się swoimi doświadczeniami. Alkoholicy często przyjmują go jako uzupełnienie ogólnego leczenia. Czemu? Bo na ludzi w pułku zawsze mogą liczyć. Jeśli są w kryzysie, mogą zadzwonić i porozmawiać. Ponadto osoby prowadzące grupy AA to często byli alkoholicy. Dzielą się swoimi doświadczeniami, pasjami i dotychczasowym życiem. Są prawdziwym wsparciem dla innych i wzorem do naśladowania. Udowadniają, że można zerwać z nałogiem i rozpocząć nowe, lepsze życie.

Samoleczenie

Pamiętaj, że sam nie wyleczysz alkoholizmu. Samodzielne leczenie jest nie tylko nieskuteczne, ale może być bardzo szkodliwe. Jednak musimy wzmacniać naszą samodoskonalenie podczas leczenia u psychologa lub uczęszczania na spotkania AA. Po pierwsze, alkoholicy powinni mieć cel w życiu. Musi także odseparować się od osoby lub sytuacji, które naraziły go na kontakt z alkoholem. Alkoholik po rzuceniu picia zaczynał nowe życie. Musi być zdeterminowany, mieć silną wolę i wiarę w siebie i swoje możliwości. Niestety, bez tego trudno byłoby mu przezwyciężyć nałóg. Ważne jest również wspieranie bliskich Ci osób (przyjaciół i rodziny). Pamiętajmy, że podczas terapii nie przeżyjemy ani jednego kryzysu. Z pomocą innych możemy to znacznie łatwiej przezwyciężyć.

Alkoholizm można leczyć na wiele sposobów, ale pacjenci zwykle używają trochę każdego z nich. Ułatwia to przezwyciężenie uzależnienia i pełne wyzdrowienie.