Budownictwo

Jak bardzo eko są domy drewniane

Ekologiczny dom to z definicji dom zaprojektowany tak, aby miał minimalny wpływ na środowisko. Budownictwo wykorzystuje materiały i technologie, które minimalizują emisję CO2 i zużywają stosunkowo mało energii. Projekt eko-domu różni się tym, że podczas budowy wykorzystywane są najbardziej przyjazne dla środowiska materiały. Przy doborze drewna oraz materiałów termoizolacyjnych i elementów drewnianych stosowane są rozwiązania przyjazne środowisku.

Ekologia i energooszczędność to kwintesencja budowy nowoczesnego domu

Jak eko domy drewniane wpływają na środowisko naturalne? Obecnie inwestorzy koncentrują się nie tylko na naturalnych materiałach do budowy i izolacji, ale także starają się wykorzystywać najbardziej naturalne surowce do dekoracji wnętrz, zmniejszając zużycie produktów naftowych. Z czego budowane są nowoczesne i przyjazne dla człowieka domy? To domy modułowe z drewna klejonego, obecnie niezwykle popularnego wśród ludzi pragnących mieszkać w zdrowym klimacie domowym To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ rachunki za energię elektryczną zmniejszają się o 70 procent. Co więcej, wyróżnia je wysoka jakość i trwałość, dzięki czemu służą przez wiele lat. Ekologię wyczuwa się już wchodząc do domu, przyjemnie i komfortowo się w nim przebywa.

Naturalne materiały budowlane oraz innowacyjne technologie – dom marzeń  

Jak bardzo eko są domy drewnianeChoć uważa się, że budowa domów z drewna była już znana w dawnych czasach, nie można sposobu ich stawiania porównać do obecnie wykorzystywanych technologii i materiałów. Produkcja materiałów naturalnych jest wynikiem wysokiej jakości procesu i innowacyjnych rozwiązań. Udoskonalane są tradycyjne technologie budowy domów drewnianych pozwalające na kontynuację tradycji, dostarczanie materiałów o wyższej jakości o nowych możliwościach technicznych. Budownictwo ekologiczne to poważna branża budowlana, która stale zyskuje na popularności.

Wybudowanie od podstaw ekologicznego domu drewnianego, przy użyciu wystarczającej ilości suchego drewna i zapobieganiu przedostawaniu się wilgoci do budynku, zapewni dobry klimat i jakość powietrza. Doskonały mikroklimat w ekologicznym domu z drewna klejonego warstwowo zapewnia materiałowi właściwości w suchym środowisku, aby oddawać wilgoć i wchłaniać wilgoć. Aby zachować czynnik środowiskowy, konieczne jest dobranie odpowiednich czynników przy budowie oraz zadbać o uszczelnienie połączeń.

Budownictwo drewniane oraz jego wpływ na otaczające środowisko

Nowoczesny eko dom jest budowany jak najszczelniej, dbając tym samym o utrzymanie ciepła w pomieszczeniu i zmniejszenie zużycia ciepła. Jednocześnie pojawiają się problemy środowiskowe tzn. mniejsze zużycie paliw kopalnych, większe wykorzystanie zasobów odnawialnych. W konsekwencji odpowiednia wentylacja w eko domu HBE jest niezbędna, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza, utrzymać odpowiedni poziom wilgotności oraz uzyskać komfortowy pobyt. Ważne! Technologia hbe opiera się wyłącznie na wykorzystaniu drewna klejonego warstwowo. Używane są belki wykonane z drewna iglastego najczęściej jest to: świerk, sosna, modrzew, które są łączone w pionie na podwójny pióro-wpust.

Aby zapewnić koncepcję eko-domu, dom musi zawierać niektóre lub wszystkie z poniższych elementów:

 • Poziom izolacji eko-domu powinien być wyższy niż normalnie
 • Szczelność domu modułowego z drewna klejonego jest lepsza niż zwykle
 • Eko światło dzienne powinno być maksymalnie wykorzystane
 • Przeszklenia okien powinny być skierowane na południe, aby maksymalnie wykorzystać ciepło i światło słoneczne
 • Domy HBE dają możliwość gromadzenia ciepła słonecznego
 • W północnej części eko domu należy używać jak najmniej przeszkleń, aby uniknąć niepotrzebnych strat ciepła
 • Zapewnić system odzysku ciepła
 • Ekologiczne ogrzewanie domu wykorzystuje zasoby odnawialne – ciepło gleby, energię słoneczną
 • Wykorzystać panele słoneczne, aby pozyskać środki do ogrzewania domów zieloną energią
 • Magazynowanie wody deszczowej
 • Temperatura w ekologicznym domu z drewna klejonego warstwowo może być regulowana przez ogrzewanie geotermalne, zapewniając jednocześnie dźwiękoszczelny budynek i uwalniając tlen.

Czy nowoczesny dom ekologiczny może być przestrzenią luksusową?

Czy może to być budynek w stylu historycznym, a jednocześnie zapewniający wszystkie udogodnienia? Ekologiczny dom wcale nie oznacza automatycznego przynależności do ascetycznego designu i minimalizmu. Współcześni projektanci i architekci mogą uwzględnić wszystkie życzenia klienta w ekologicznym domu w technologii hbe.Tylko, dlatego, że taki dom jest przyjazny dla środowiska, nie oznacza to rezygnacji z udogodnień lub pragnień projektowych. Wręcz przeciwnie, olśniewająco piękne budynki można ocieplić lub wyposażyć w fotowoltaikę. Panele słoneczne są jednym z najczystszych sposobów wytwarzania energii, ponieważ w procesie nie wytwarza się energii ani CO2.

Eko dom to przyszłość domu szkieletowego. Dzięki ekologicznemu domowi HBE będzie można być bliżej natury i czystego środowiska. Nowoczesny, luksusowy eko dom modułowy z drewna klejonego to także inteligentny dom, który pozwala właścicielowi regulować dom za pomocą inteligentnego urządzenia nawet z dala od niego. Wszystkie przyjazne dla środowiska urządzenia, ogrzewanie, elektryczność i inna komunikacja są połączone w jeden system, który można automatycznie regulować, co oszczędza energię.