Wakesurf – jaką deskę wybrać?

Wakesurf to stosunkowo młody sport. Jest to jedna z odmian surfingu, tyle że tutaj podąża się tuż za motorówką. Osoba uprawiająca wakesurfing porusza się bezpośrednio za motorówką, dzięki czemu korzysta z fal przez nią wytwarzanych. W poniższym artykule powiemy sobie o tym, jaka deska okaże się najlepsza dla danej osoby oraz poznamy rodzaje desek. Wszystkie deski wakesurf w sklepie internetowym można zakupić w atrakcyjnych cenach, przez co uprawianie tego sportu nie wiąże się z ogromnymi kosztami, z jakimi kojarzy się na początku.

Początki wakesurfu

Podobno już w latach 50. i 60. próbowano wykorzystać sztucznie wytwarzane fale do surfowania https://nafali24.pl/na-wodzie. Jednak w tamtych czasach surfowanie przede wszystkim wtedy, gdy pozwalała na to pogoda. Dopiero wraz z biegiem czasu popularyzacja motorówki i wykorzystywanie sztucznych fal stało się codziennością. Jednak początki były dosyć trudne, ponieważ nie posiadał wtedy jeszcze odpowiedniego sprzętu. Mowa tutaj zarówno o łodzi, jak i desce do wakesurfu.

Prawdziwy rozwój tego sportu nastąpił o wiele później. Można powiedzieć, że tak naprawdę prawdziwa popularyzacja wakesurfu rozpoczęła się w momencie, gdy rozpowszechniały się social media. Dopiero wtedy inni ludzie mogli zobaczyć na własne oczy wyczyny ludzi, którzy podążali za falami motorówki, bez jakiegokolwiek holu. Sporo osób chciało spróbować tego nowego sportu i właśnie stąd narodziło się zapotrzebowanie na sprzęt do tego sportu. Obecnie sprzęt można zakupić w wielu miejscach, np. deski wakesurf są w sklepie internetowym, gdzie można je zakupić w niższych cenach, aniżeli w sklepie stacjonarnym.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru deski do wakesurfu?

Wybór odpowiedniej deski do pływania jest często bardzo problematyczny. Szczególnie, jeśli mowa o osobach początkujących, które nie zawsze wiedzą czym kierować się podczas doboru deski. W takim przypadku zadają oni sobie pytania, czy lepiej wybrać deskę krótszą, a może dłuższą? Zastanawiają się również, jakie dokładnie aspekty wpływają na wybór odpowiedniej deski do wakesurfu. O tym, oraz o konkretnych rodzajach desek, powiemy sobie w poniższej części artykułu.

Niezależnie od tego, czy interesują nas najdroższe, czy może najtańsze deski wakesurf w sklepie internetowym, to z pewnością warto przed zakupem zwrócić uwagę na jej długość. Warto pamiętać, że przy wyborze najlepszej deski do pływania nie musimy praktycznie zwracać uwagi na nasz wzrost. Tutaj o wiele większe znaczenie ma nasza waga i to na nią powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna deski. W praktyce deski wakesurf dzielimy na trzy kategorie, o których powiemy sobie poniżej. Najważniejszą różnicą, którą różnią się poszczególne deski jest ich długość. Tutaj panuje zasada, że im deska będzie krótsza, tym będzie bardziej zwrotna oraz łatwiej będzie zrobić przeróżne triki i kombinacje. Natomiast w przypadku dłuższej deski, może być ciężej o szybkie opanowanie trików. Jednak najkrótsze deski przeznaczone są z reguły dla tych najbardziej doświadczonych zawodników, ponieważ panowanie nad nią jest zdecydowanie trudniejsze, aniżeli w przypadku deski dłuższej. Warto o tym pamiętać podczas kupna deski wakesurf w sklepie internetowym, gdzie nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z deską.

Rodzaje desek wakesurf

W poprzednim akapicie powiedzieliśmy już sobie, że deski wakesurf dzieli się na trzy najważniejsze kategorie.

Deska wakesurfowa surf style

Pierwszą deską, którą sobie omówimy jest deska surf style. Jest ona polecana osobom, które dopiero zaczynają z tym sportem. Swoim wyglądem mocno nawiązuje do profesjonalnych desek, jednak w rzeczywistości posiada ona mniejsze rozmiary oraz mniejszą wagę. Mimo wszystko wszelkie kształty są zbliżone do tych, które występują w desce profesjonalnej. Ponadto posiada ona także sporo otworów na finy, które można dowolnie konfigurować. Omawiana deska wakesurfowa surf style świetnie sprawdzi się dla osób początkujących. Stosunkowo szybko nabiera prędkości, a wejście na falę także można wykonać bez najmniejszego problemu. Cena tej deski wakesurf w sklepie internetowym jest dosyć niska, dzięki czemu każda chętna osoba początkująca może spróbować swoich sił w tym sporcie.

Deska wakesurfowa skim style

Kolejną deską do wakesurfu jest deska z rodzaju skim style. W rzeczywistości jest ona cieńsza oraz mniejsza od deski surfowej, jednak jest o wiele bardziej zwrotna. Ta deska swoim kształtem przypomina wielu osobom skimboard. W porównaniu do deski z rodzaju surf style, ma ona o wiele mniej możliwości montażu oraz konfiguracji finów, przez co polecana jest przede wszystkim dla osób, które posiadają większe doświadczenie w tym sporcie. W praktyce ta deska daje o wiele więcej możliwości, niż deska surf style, jednak na jej opanowanie trzeba poświęcić znacznie więcej czasu. Osoby, które mają doświadczenie z deskorolką, powinni znacznie szybciej i lepiej poradzić sobie z opanowaniem deski skim wakesurfowej skim style.

Deska wakesurfowa hybrydowa

Ostatnim rodzajem desek do wakesurfu jest deska hybrydowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest  to po prostu połączenie deski surf style oraz deski skim style. W rzeczywistości posiada ona sporo zalet, jednak nie obejdzie się również bez szeregu wad https://nafali24.pl/odziez/boardshorts-dzieciece. Polecana jest ona przede wszystkim dla osób, które nie mogą zdecydować się na konkretny styl i chcą osiągnąć niejaki kompromis, pomiędzy trudnością opanowania deski, a jej możliwościami. W przypadku osoby, która chce zakupić deskę wakesurf w sklepie internetowym jedynie dla rekreacji, to deska wakesurfowa hybrydowa okaże się najlepszym wyborem z możliwych.