Motoryzacja, Usługi

Wypożyczalnia samochodów – na co uważać?

Nie da się ukryć, że oferty związane z wypożyczaniem najnowszych samochodów są często bardzo interesujące. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tych usług ze względu na szereg korzyści. Na co powinniśmy uważać decydując się na wypożyczenie samochodu? Który z poszczególnych aspektów jest w sposób szczególny zaskakujący? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

1. Staż kierowcy

Wypożyczalnia samochodów - na co uważać?Jeśli jesteśmy zainteresowani wynajmem czterokołowca, powinniśmy móc pochwalić się satysfakcjonującym stażem za kierownicą. Nie jest tajemnicą, że zdecydowana większość wypożyczalni wymaga, by kierowca ukończył 21 rok życia. Dodatkowo niejednokrotnie konieczne okaże się przynajmniej 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Dość powszechnym zjawiskiem jest to, że wypożyczalnia samochodów nie obsłuży klienta, który ma prawo jazdy dopiero od kilku miesiącach. Dlaczego takie incydenty mają miejsce w praktyce? Otóż okazuje się, że wynika to przede wszystkim z tego, jak młodzi ludzie bagatelizują kwestie związane z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Na podstawie ogólnodostępnych statystyk możemy wywnioskować, że im młodszy jest kierowca i im mniejsze ma doświadczenie, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. W praktyce oznacza to, że wynajem aut dostawczych nie jest przeznaczony dla wszystkich osób. 

2. Limity kilometrów

Kolejnym haczykiem, który często widoczny jest w umowach bardzo małymi literami, jest powszechnie znany limit kilometrów. Zanim zdecydujemy się na wynajem busa lub innego czterokołowca, powinniśmy wcześniej odpowiednio przeanalizować umowę wynajmu pod kątem zapisu dotyczącego limitu kilometrów. Tego typu zastrzeżenie do umowy jest bardzo powszechne. Regularnie dochodzi do incydentów, w których nie mamy dokładnych informacji na ten temat. W takich sytuacjach najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest bezpośrednie zapytanie wypożyczalni. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż po przekroczeniu dopuszczalnego przebiegu wypożyczalnia samochodów w Szczecinie nalicza dodatkowe koszty za kilometr, które nie należą do najniższych.

3. Zaskakująco niskie ceny

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz skusił się na produkt w niskiej cenie, który okazał się totalną porażką i nieporozumieniem. Podobnie wygląda to w przypadku wynajmu aut dostawczych lub innych czterokołowców. Specjaliści zalecają, że kierowanie się najniższą ceną nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem podczas wypożyczania auta. Powinniśmy mieć świadomość, że nasze bezpieczeństwo kosztuje. W praktyce atrakcyjna cena wynajmu to najczęściej brak ubezpieczeń OC i AC, przez co jesteśmy narażeni na wysokie koszty. Bardzo często dochodzi także do sytuacji, w której niewielki koszt wypożyczenia wiąże się bezpośrednio z brakiem udogodnień. Może to być chociażby fotelik dla dziecka lub klimatyzacja. 

4. Początkowy stan samochodu

Zanim oficjalnie odbierzemy wypożyczone auto dostawcze, powinniśmy wcześniej je dokładnie zaobserwować. Warto upewnić się, że nie posiada ono żadnych defektów w postaci rys, otarć czy też innych, nieco mniej typowych usterek. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż z pewnością nikt z nas nie chciałby zapłacić za szkodę, której nie wyrządził. Dlatego też jeśli jakiekolwiek uszkodzenie nie powstanie w trakcie naszego użytkowania, wówczas mamy pewność, że nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami. Niestety tego typu incydenty mają miejsce stosunkowo często, dlatego warto o tym pamiętać.

5. Ubezpieczenie

Częstym haczykiem jest także kwestia ubezpieczenia. Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że podstawową kwestią jest ubezpieczenie OC. W praktyce nie wystarczy nam ono do spokojnej i bezpiecznej jazdy. Dość częstym rozwiązaniem jest zakupienie dodatkowej polisy, która wbrew pozorom niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim gwarantujemy sobie pewną ochroną finansową, która uskuteczni się w przypadku próby kradzieży, wandalizmu czy też uszkodzenia wnętrza. Dodatkowo zapoznajmy się z zapisami, które dotyczą wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wszelkie klauzule odnaleźć można w raporcie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

6. Uzupełnienie baku

Zanim wynajmiemy czterokołowca z wypożyczalni, warto wcześniej zainteresować się kwestią związaną z uzupełnieniem baku. Okazuje się, że zdecydowana większość wypożyczalni oferuje samochody z pełnym bakiem. Klient nie zawsze musi zwrócić auto z dokładnie taką samą ilością paliwa, jednakże musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku jakichkolwiek kwestii spornych to właśnie my jako wynajmujący ponosimy wszelkie koszty. Wypożyczalnie w niektórych przypadkach naliczają opłatę za tankowanie. Mogą to zrobić na podstawie nieco wyższej ceny od tej, która obowiązuje na stacji benzynowej. Co to oznacza w praktyce dla klientów? Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być samodzielne zatankowanie auta przed jego zwrotem. W taki sposób uchronimy się przed dodatkowymi kosztami.