Wnętrza

Plakaty na ścianę

Jaką rolę odgrywają plakaty na ścianę? Niedawno dekorowanie ścian plakatami w sypialni lub salonie uważano za rozpieszczanie nastolatków. Dziś projekt przestrzeni za pomocą takiego elementu dekoracyjnego pozwala stworzyć przytulną atmosferę i wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Plakaty na ścianie służą do podkreślenia wnętrza mieszkania lub domu, a także stworzenia przyjemnego klimatu. Każde pomieszczenie wymaga odpowiednich elementów ozdobnych.

Jaką rolę odgrywają plakaty na ścianie?

Plakat to wydrukowany obraz, artystycznie zaprojektowany, pierwotnie stworzony do celów reklamowych, promocyjnych lub edukacyjnych. Można też przywołać plakaty przedstawień i koncertów na ulicach miasta, układ okresowy pierwiastków w szkolnej klasie. Wszystko to można śmiało przypisać plakatom.

Najprostszą i najskuteczniejszą opcją dekoracji ścian w każdym pomieszczeniu są właśnie plakaty na ścianie. Dzięki ogromnemu wyborowi tematów z łatwością odmienisz najzwyklejsze wnętrze, nadając mu indywidualności. Wszyscy chyba się zgodzą, że plakat artystyczny, może odmienić każdą przestrzeń. Dzięki niemu możesz nadać wnętrzu styl lub odświeżyć nudny design.

Plakaty ścienne we wnętrzu służą nie tylko do ozdoby, ale pełnią również funkcje praktyczne:

  • Pionowy rząd małych plakatów umieszczonych jeden nad drugim sprawia, że sufit jest wizualnie wyższy.
  • Szeroki plakat wizualnie rozszerza wąską ścianę.
  • Kolorowy plakat pomoże zharmonizować ogólną kolorystykę wnętrza.

W biurze można powiesić plakat motywacyjny. Jasne abstrakcje będą pasować do nowoczesnych salonów, a duża liczba plakatów w chaotycznym porządku będzie świetnie wyglądać w minimalistycznym wnętrzu, w którym nie ma zbyt wielu mebli, a właściciele chcą je odświeżyć. Plakat w formie reprodukcji sztuki współczesnej będzie dobrze wyglądał na białej ścianie. A jeśli ściana zostanie oklejona tapetą w stylu retro, zrobi to reprodukcja klasycznego artysty.

Jaki plakat na ścianę powiesić?

Dobrze, gdy elementy wystroju łączy się z jakąś historią wnętrza. Na przykład można spróbować połączyć przedmiot z przeszłości z nowoczesnym kontekstem i powiesić w pokoju stare plakaty i babci skrzynię. Jeśli ktoś potrzebuje drogiego nowoczesnego malarstwa, ale nie ma pieniędzy, może kupić oficjalne repliki wydruków. Takie plakaty na ścianie przypomną Ci pracę Twoich ulubionych artystów.

Gdy zależy Ci na łatwości w doborze wystroju, prostym i efektownym rozwiązaniem są plakaty przywiezione z podróży. Nawet oryginalny papier pakowy wsunięty w ramę, wydrukowane zdjęcie czy kartka wyrwana z czasopisma może zamienić się w plakat. Najważniejsze jest tutaj nietypowy kąt. Ten wystrój można łatwo zmienić, gdy się znudzi. Często uciekamy się do tej techniki w procesie fotografowania wnętrz, a plakaty trafiają na ściany.

Jak dobrać motyw plakatu na ścianie do swojego wnętrza?

Plakaty na ścianęNie ma jednej zasady wyboru fabuły plakatowej do wnętrza. Skoncentruj się na ogólnej decyzji stylistycznej w pokoju. Na przykład kwiecista tapeta nie jest najlepszym tłem dla niebiesko-czerwonego awangardowego plakatu, ale ceglana ściana do takich eksperymentów jest doskonałym tłem. Istnieją jednak uniwersalne motywy plakatów, które pasują do każdego wnętrza: od uroczej Prowansji po surową klasykę.

Najbardziej wszechstronnym tematem plakatów na ścianie są ryciny botaniczne. Podobnie jak w przypadku świeżych kwiatów we wnętrzu, nie sposób się pomylić i przesadzić z takimi plakatami. Motywy kwiatowe pasują do każdego wnętrza – minimalizm, skandynawski, klasyczny, prowansalski itp. Plakaty czarno-białe i wciąż ta sama uniwersalna, ale już odważniejsza wersja. Czarno-biała kolorystyka dobrze komponuje się z każdym wnętrzem. Takie plakaty wyglądają organicznie na brutalnej ceglanej ścianie, luksusowym weneckim tynku.

Gdzie umieścić plakat na ścianie?

Według ekspertów nie ma jednej zasady umieszczania plakatów, w tej kwestii każdy może bezpiecznie pokazać swoją wyobraźnię. Plakat z motywującym napisem, który po raz pierwszy zobaczysz rano w swojej sypialni, doda Ci energii na cały dzień. Wyraziste plakaty akcentujące są w stanie połączyć ogólną kolorystykę pomieszczenia.

Jak zawiesić plakat na ścianie: proste i skuteczne sposoby

  • Pinezki doskonale trzymają plakaty o małej wadze.
  • Szpilka lub spinacz do papieru pozwolą na umieszczenie plakatów na ścianie przy jak najmniejszym uszkodzeniu powierzchni.
  • Taśma dwustronna. Wystarczy przykleić małe paski (nie więcej niż 1 cm) wzdłuż krawędzi plakatu.
  • Klej polimerowy.
  • Plastikowe zapięcia na rzepy ze specjalnym haczykiem. Jedna część konstrukcji jest przyklejona do ściany, druga do tyłu plakatu. Pozostaje tylko połączyć je ze sobą.
  • Reling gzymsowy, na którym za pomocą plastikowych haczyków i żyłki można powiesić oprawione plakaty.

Ilość plakatów na ścianie również nie jest uregulowana, może to być jeden duży plakat na białej ścianie jako element akcentujący. Dużo plakatów w różnej kolejności lub kompozycja plakatów o różnych rozmiarach również będzie dobrze wyglądać, wszystko zależy od preferencji.

Rama jest ważnym elementem

Warto osobno wspomnieć o ramie na plakat bo często szukane są plakaty ścienne w ramie. Mogą być na to naprawdę różne sposoby. Sam obraz może być prostszy niż rama lub odwrotnie, ciekawa fabuła obrazu i prosta rama. W przypadku plakatu na ścianie możesz zrobić bogatą ramę, zamówić luksusową oprawę, a tym samym zamienić ją w obraz. Albo plakat może wisieć zupełnie bez niczego tylko na taśmie klejącej. Dzięki temu można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce, po prostu odrywając taśmę samoprzylepną.