Budownictwo, Technologie

Przewodnik po systemie fotowoltaicznym

Przewodnik po systemie fotowoltaicznym – co musisz wiedzieć? Dzisiejsze czasy sprzyjają tym, którzy lubią dbać nie tylko o siebie, ale także o swoje otoczenie. Coraz częściej mówi się o konieczności dbania o planetę i nieodwracalnych zmianach, jakie niesie za sobą wykorzystywanie wyczerpywalnych paliw, w tym do produkcji energii elektrycznej. Chociaż fakt, że powoli znikają z powierzchni, może – a nawet musi – być smutny, jest w tym wszystkim coś pozytywnego.

Cóż, kiedy ludzie stają się bardziej świadomi wszystkich złych rzeczy, które dzieją się na świecie, istnieją rozwiązania, które mogą to powstrzymać. Potwierdzi to z pewnością każda firma zajmująca się systemami fotowoltaicznymi (montaż i sprzedaż). Co dokładnie musimy wiedzieć i czy naprawdę powinniśmy szukać świetlanej (dosłownie iw przenośni) przyszłości? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim przewodnikiem po fotowoltaice.

Czym właściwie jest fotowoltaika?

Jak tłumaczą wszystkie firmy zajmujące się systemami fotowoltaicznymi (montażem i sprzedażą), technologii fotowoltaicznej nie należy sprowadzać do pozyskiwania energii z promieni słonecznych – choć tak jest najczęściej tłumaczona. W rzeczywistości cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany i zaczyna się od wspomnianego pobrania, ale na tym się nie kończy. Energia ze słońca jest „czysta”, w postaci nie nadającej się do dalszego wykorzystania – nie może więc dostać się do naszych gniazdek. Fotowoltaika to więc nie tylko kolektory słoneczne, które gromadzą tę energię, ale cały system, który pozwala wykonać wszystkie dalsze kroki w procesie pozyskiwania energii elektrycznej.

Naturalnie, jeśli dana firma zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi (montaż i sprzedaż), zazwyczaj oferuje kompletną usługę instalacyjną, aby spełnić swoje główne zadanie, a więc nie tylko pobierać energię, ale także rozprowadzać ją w naszych domach. Warto jednak zwrócić uwagę na jego integrację z istniejącymi/powstającymi instalacjami elektrycznymi, a co za tym idzie również prostą integrację z sieciami publicznymi. Pozwoli nam to spać spokojnie i korzystać z sieci, gdy nasze kolektory nie będą w stanie zapewnić wystarczającej mocy na nasze potrzeby (co zdarza się zwłaszcza w okresach pochmurnych i mało nasłonecznionych).

Zalety stosowania kolektorów słonecznych

Choć większość korzystających z usług firm oferujących systemy fotowoltaiczne (montaż i sprzedaż) bierze pod uwagę tylko fakt, że dzięki nim można zaoszczędzić lub nawet całkowicie wyeliminować konieczność płacenia rachunków za energię (wszystko zależy od naszego nasłonecznienia) domy i nasze dzienne zużycie energii elektrycznej), to rozwiązanie ma wiele zalet. Jednym z podstawowych czynników jest ekologiczność rozwiązania. Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że systemy tego typu:

  • Wykorzystanie niewyczerpanej i niewyczerpanej energii – energii słonecznej,
  • Są samowystarczalne i nie wymagają od nas niczego poza montażem,
  • Nie emitują żadnych chemikaliów, nawet szkodliwego CO2 – wręcz przeciwnie, ograniczają emisję (w końcu nie musimy już używać paliw, które produkują CO2),
  • Nie wyrządzają szkód w przyrodzie ani w żaden sposób jej nie ingerują.
Przewodnik po systemie fotowoltaicznym
Przewodnik po systemie fotowoltaicznym

Z tego powodu można śmiało powiedzieć, że systemy fotowoltaiczne są przyjazne dla naszej planety. To jednak nie wszystko – należy zwrócić również uwagę na aspekty ekonomiczne związane z wprowadzaniem takich instalacji do naszych domów. Najbardziej podstawowa to wspomniana oszczędność na rachunkach – ale warto też wspomnieć o… możliwości zarobienia pieniędzy. Jeśli dzięki panelom fotowoltaicznym wytworzymy więcej energii, niż faktycznie zużyjemy, możemy sprzedać nadwyżkę do sieci publicznej, jednemu z dostawców energii. Z prawnego punktu widzenia nie musi nawet zakładać własnej działalności gospodarczej.

Systemy fotowoltaiczne są odpowiednie nie tylko dla rodzin mieszkających w jednym miejscu przez całe życie, ale także dla rodzin, które często się przeprowadzają. Zwiększają wartość domu, jednocześnie ułatwiając znalezienie nabywcy, gdy dom jest na sprzedaż.

Wnioski

Rosnąca liczba firm oferujących zintegrowane usługi (montaż i sprzedaż) w zakresie systemów fotowoltaicznych świadczy tylko o jednym – zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania rośnie i są one coraz częściej wykorzystywane, czy to w celu oszczędzania pieniędzy, czy też ochrony środowiska. Niezależnie od naszej motywacji opłaca się rozumieć technologię fotowoltaiczną. Jeśli przeczytamy trochę więcej, zdecydowanie uważamy, że jest to coś, co możemy zobaczyć w przyszłości. Lepsze, bo bardziej ekologiczne, zdrowsze i może uratować naszą Ojczyznę.