Uroda, Usługi

Gdzie nauczyć się robić tatuaże?

Gdzie nauczyć się robić tatuaże? O byciu profesjonalnym tatuażystą marzy wiele osób. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sztuki robienia tatuaży trzeba się po prostu nauczyć. Jak zostać dobrym tatuażystą? Odpowiadamy. 

Tatuażysta bez licencji

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zrobienie tatuażu może bardzo upiększyć naszą skórę. Niemniej jednak nieprawidłowo wykonana grafika może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Może bowiem wdać się zakażenie, które w najgorszym przypadku kończy się nawet śmiercią na skutek sepsy. Co więcej, źle wykonany tatuaż zwyczajnie trudno nam będzie usunąć. Dlatego też musimy mieć świadomość, że wykonywanie tatuaży to nie tylko przyjemność, ale i wielka odpowiedzialność. Co ciekawe, w Polsce tatuażyści nie muszą posiadać żadnych szczególnych licencji czy zezwoleń na wykonywanie zawodu. Jest to bowiem profesja nieregulowana. Nie oznacza to jednak, że klienci nie zwracają uwagi na to, komu powierzają swoją skórę. Otóż najczęściej idą do studio tatuażu, które zatrudnia specjalistów po kursach i z dużym doświadczeniem zawodowym. Dobre studio tatuażu nie zatrudni bowiem osoby, która uczyła się profesji na własną rękę. Trudno także założyć własną działalność i zdobyć klientów, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia zawodowego.

Polecamy szczególnie:

Kurs na tatuażystę

Aby zostać tatuażystą, nie musimy kończyć studiów czy zaliczać kolejnych semestrów w szkole policealnej. Wystarczy tylko udać się na odpowiedni kurs i wynieść z niego całą, potrzebną nam w zawodzie wiedzę. Wydaje się to proste, jednak problematyczne może być samo znalezienie właściwego dla nas kursu. Otóż na większości z nich nauczymy się jedynie technik wykonywania tatuażu. To zdecydowanie zbyt mało, aby móc podjąć pracę w zawodzie. Zainwestujmy w kurs, na którym nauczymy się również właściwej obsługi sprzętu czy jego sterylizacji. Zasady higieny oraz BHP to podstawa w zawodzie tatuażysty. Każdy kurs, na jaki uczęszczamy, powinien kończyć się egzaminem. Po jego zaliczeniu powinniśmy mieć możliwość otrzymania certyfikatu. Nie zapisujmy się na kurs, który odbywa się przez internet. W gruncie rzeczy niewiele z niego wyniesiemy. Pamiętajmy, że w zawodzie tatuażysty najważniejsza jest praktyka. Kurs powinien mieć więc charakter mieszany – praktyczny oraz teoretyczny. Ile zapłacimy za tego rodzaju szkolenie? Niestety, nie należy ono do zbyt tanich. Dobry kurs na tatuażystę kosztuje średnio 2000-3000 zł. Trwa on kilka dni (w wersji przyspieszonej) lub kilka tygodni (w wersji podstawowej).

Samodzielna nauka

Gdzie nauczyć się robić tatuaże?
Gdzie nauczyć się robić tatuaże?

Przyszły tatuażysta może także uczyć się fachu we własnym zakresie. W internecie możemy znaleźć mnóstwo materiałów na ten temat. Źródeł wiedzy szukajmy również w księgarniach czy bibliotekach. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że nauka zawodu we własnym zakresie jest niezwykle trudna i pracochłonna. Do wszelkich, niezbędnych nam wiadomości musimy dochodzić sami. Poza wiedzą teoretyczną musimy również ćwiczyć sztukę robienia tatuaży. W tym celu możemy posiłkować się na przykład sztuczną skórą. To na niej wykonujmy pierwsze tatuaże, które z pewnością nie będą jeszcze idealne. Osoby z dużych doświadczeniem krytykują często pomysł praktykowania na sztucznej skórze. Twierdzą, że nie odzwierciedla ona w stu procentach skóry ludzkiej. Jest to prawdą, jednak sztuczna skóra to jedyny sposób, aby nauczyć się robić tatuaże bez szkody dla nikogo. Niektórzy radzą, aby pierwsze tatuaże wykonywać na własnej skórze. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Trudno bowiem samodzielnie wykonywać większe grafiki na własnej skórze. Ostatecznie fryzjer też nie wykonuje we własnym zakresie skomplikowanych fryzur na swoich włosach. Praktykowanie na skórze osób bliskich czy znajomych również jest ryzykowne. Mogą one nie być do końca zadowolone z efektów, a tatuażu stosunkowo trudno się pozbyć, choć na szczęście nie jest to niemożliwe.

Nauka w studio

Najlepsze studio tatuażu zazwyczaj przyjmuje pracowników, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Niemniej jednak niektóre przyjmują również uczniów, którym zapewniają praktyczną naukę zawodu. Oczywiście musimy mieć ku temu jakieś podstawy, które jednak możemy zdobyć nawet we własnym zakresie. Pod okiem doświadczonego tatuażysty nauczymy się wszelkich technik, a także reguł higieny oraz zasad BHP. Nauka połączona z praktyką jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które rzeczywiście chcą związać swoją przyszłość z tatuażami. Miejmy jednak świadomość, że w studio tatuażu nie otrzymamy wynagrodzenia, a jedynie darmową naukę zawodu. W tym czasie będziemy pomocnikami tatuażysty, niemniej jednak prace będziemy wykonywać za darmo. Czasami po zakończeniu nauki otrzymamy propozycję zatrudnienia, czasem musimy poszukać szczęścia gdzieś indziej. Niemniej jednak nauka w profesjonalnym studio może okazać się przepustką do kariery. Jeżeli żaden salon w naszej okolicy aktualnie nie prowadzi naboru, to możemy spróbować po prostu wejść do kilku i zapytać o możliwość przyjęcia osoby do nauki i pomocy zarazem.