Usługi

Ile za mycie i malowanie elewacji?

Nie ulega wątpliwości, że mycie i malowanie elewacji jest konieczne, jeżeli chcemy, aby była ona w dobrym stanie. Możemy pokusić się o samodzielne wyczyszczenie elewacji lub też zdecydować się na zlecenie tego zadania komuś innemu. Jeżeli jednak decydujemy się na zlecenie komuś pomalowania bądź umycia naszej elewacji, musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Zanim więc wybierzemy konkretną firmę, która zajmie się malowaniem naszej elewacji, dobrze byłoby dowiedzieć się, jakiego rodzaju koszty będziemy musieli ponieść. Jak się bowiem okazuje, różne firmy mogą mieć różne cenniki.

Ile za mycie i malowanie elewacji?Dlaczego elewację trzeba czyścić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego elewacja budynku wymaga właściwie czyszczenia. Większość osób szybko przestaje się jednak nad tym zastanawiać. Szczególnie problematyczne są jasne elewacje, na których bardzo szybko widoczne stają się różnego rodzaju zabrudzenia. Nie sposób ukryć, że każda elewacja na budynku będzie miała do czynienia z zanieczyszczeniami pochodzącymi z naprawdę różnych źródeł. Problematyczne są opady deszczu oraz śniegu. Niestety, opad ten bardzo często wiąże się z tym, że na elewacji osiada kurz i różnego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli mamy zwierzęta, również mogą swoimi łapami zanieczyszczać elewację. Niestety, bardzo ciężko jest z tym walczyć, zwłaszcza na wsi. Jeżeli mamy ogrodzoną posesję, istnieje małe prawdopodobieństwo tego, że jakiś bezpański pies pobrudzi nasz dom. Niemniej jednak, nie da się tego całkowicie wykluczyć. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że domy znajdujące się w pobliżu ruchliwej drogi będą szybciej ulegać zabrudzeniom. Niestety, nie da się tego całkiem uniknąć. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę także z tego, że szybko brudzi się elewacja budynków znajdujących się w pobliżu dużych zakładów przemysłowych. Jeżeli zamieszkujemy cichą i spokojną wieś, możemy liczyć na to, że nasza elewacja nie ulegnie zanieczyszczeniom tak szybko. Niemniej jednak, nie da się ich uniknąć i należy mieć tego świadomość. 

Co warto wiedzieć o czyszczeniu i malowaniu elewacji i jakie koszty się z tym wiążą?

Jak już wspomniano powyżej, elewacja większości budynków, zarówno mieszkalnych, jak i służbowych, wymaga regularnego czyszczenia. Bez tego nie będą się one prezentować w taki sposób, jakiego byśmy oczekiwali. Wskazane będzie zatem zastanowienie się nad tym, kiedy warto wyczyścić, a kiedy pomalować elewację. Czyścić na pewno trzeba ją regularnie. Jeżeli jednak jest już wyjątkowo mocno zabrudzona i minęło sporo czasu od ostatniego malowania, należy ponowić tę czynność. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że ani czyszczenie, ani malowanie elewacji tanie nie jest. Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku malowania, podawana jest zazwyczaj cena za jeden metr kwadratowy. Trzeba więc obliczyć, jak wielki koszt związany jest z realizacją całego przedsięwzięcia. Okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków, za malowanie elewacji zapłacimy około 20-35 złotych za jeden metr kwadratowy. Trzeba liczyć się z tym, że kosztowne może okazać się także usunięcie starej farby. W przypadku czyszczenia elewacji, również możemy liczyć się z różnymi cenami. Wiele zależy bowiem od tego, z czyich usług korzystamy. Niemniej jednak, bardzo wiele osób decyduje się na samodzielne wyczyszczenie elewacji. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to proces dość czasochłonny i wymagający odpowiednich akcesoriów i urządzeń. Jeżeli więc nie posiadamy wiedzy odnośnie tego, w jaki sposób należy się do takiej czynności zabrać, nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z usług fachowca. Dobrze byłoby więc zapoznać się z rozmaitymi ofertami, aby wybrać najlepszą. 

Jak wybrać dobrych fachowców?

Nie sposób zaprzeczyć temu, że większość z nas wolałaby mieć starannie wyczyszczoną bądź pomalowaną elewację. Należałoby więc przygotować się na konieczność przejrzenia kilku albo nawet kilkunastu różnych ofert. Warto przekonać się, jak wiele firm oferujących czyszczenie i malowanie elewacji działa w naszej okolicy. Oczywiście największy wybór profesjonalnych firm będziemy mieli w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. W małych miasteczkach również mogą jednak działać firmy oferujące odświeżenie elewacji. Nie sposób zaprzeczyć temu, że pomocne może okazać się porównanie opinii na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej pozytywnych opinii na temat jakiejś firmy, tym rzecz jasna lepiej. Dobrze byłoby również zaufać swojemu pierwszemu wrażeniu, które robi na nas jakaś konkretna firma. Nie sposób ukryć, że dla zdecydowanej większości osób ważne jest to, jaki cennik będą miały poszczególne firmy. Nie pozostaje nam więc nic innego jak porównanie cenników. Nie kierujmy się jednak tylko i wyłącznie najniższą ceną. Cena zawsze powinna iść bowiem w parze z jakością. W przeciwnym razie istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo tego, że nie będziemy zadowoleni z dokonanego przez nas wyboru. Dobrze byłoby również mieć na uwadze to, że czyszczenie, jak i odświeżanie elewacji to czynności, które co jakiś czas będzie trzeba powtarzać.